İtalya kupayı bağlamış Savı söyledi!

İtalya kupayı bağlamış Savı söyledi!
İtalya kupayı bağlamış Savı söyledi!

Xavi Hernandez

Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

C GRUBU

Euro 2008 ve Dünya Kupası 2010’un şampiyonu İspanya burada da favori. ‘Yenilmez armada’ etkisi yapan İspanyollar turnuvanın en kısası ama en işlevlisi. Grup aşamasında tulum çıkararak geldiler ve formlarının zirvesindeler. O kadar ki Chelsea’de kâbus gibi günler geçiren Fernando Torres bile gol atmaya başladı! Atmasa bile olur, alternatif bol. Grupta tatlarını kaçırma potansiyeli olan tek şey İtalya gibi görünüyor, onun da akıbetini ilk maçta göreceğiz. Futbolda büyük konuşmaya yer yok ama İspanya’nın benzer bir formla Fransa 1998 ve Euro 2000 şampiyonu Fransa’nın Dünya Kupası 2002’dekine benzer hüsran -gruptan çıkamama- yaşamayacağı kesin.
1982 ve 2006 Dünya Kupaları öncesi şike skandallarıyla boğuşan İtalya, söz konusu turnuvaları kazanarak ‘soruşturmayı’ gölgede bırakıp bayram etmişti. Şimdi yeni bir şike soruşturması dalgasıyla baş başalar. Futbolun çetrefilli haline rağmen düz mantıktan gidersek İtalya’nın turnuvayı kazanacağını söyleyebiliriz! Şaka bir yana tarihinin en iyi eleme performansını göstermesine rağmen hükmen kazandığı Sırbistan ve zorlandığı Estonya ile Slovenya mücadeleleri Azzurri’ler için soru işareti. Otoritelere göre eski İtalyalara göre daha ofansif bir anlayışla oynamaları ise onların daha izlenebilir kimlikle sahada olmasını sağlayacak.
Gruplarda son iki haftada avantajını yitirip play-off’a düşen ve Türkiye ’yle eşleşen Hırvatistan hatırlanacağı gibi hayallerimizi yıkmıştı. Slaven Biliç’in talebeleri İrlanda’yla başlayacakları organizasyonda alışılagelmiş kadrolarıyla arz-ı endam eyleyecekler. İşleri ise zor, hem İspanya ve İtalya’yla aynı gruba düşmek hem de Simuniç’in kadroda olmaması nedeniyle...
Giovanni Trapattoni, İrlanda Cumhuriyeti için, “Sahaya çıkan 11 oyuncum hücum ve savunmayı çok iyi oynamaları şart olmadan beraber yapıyorlar. Kazanma mantalitesini böyle oturtuyorsunuz” diyerek hedeflerini anlatıyor. Zaten gruba göre yapacakları şeylerin genel anlamda ‘sürpriz’ olarak tanımlanacağı aşikâr. Hırvatistan maçıyla iyi başlarlarsa neden olmasın?