İtirafçı gözaltında 'cep'ten görüşmüş

Şemdinli'de 9 Kasım'da bir kitabevinin bombalanmasından sonra yakalanan PKK itirafçısı Veysel Ateş'in...
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Şemdinli'de 9 Kasım'da bir kitabevinin bombalanmasından sonra yakalanan PKK itirafçısı Veysel Ateş'in, gözaltına alınırken telefonuna el konulmadığı ve Emniyet'te cep telefonuyla görüştüğü ortaya çıktı.
Hakkâri ile Yüksekova ve Şemdinli'de meydana gelen patlamaları araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, dünkü toplantısında eski Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, eski Şemdinli Kaymakamı Cihan Feslihan ve patlama sırasında Şemdinli'de bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanı Ahmet Selim Akyıldız'ı dinledi.
Akyıldız, komisyona telefonla konuşurken gördüğünü açıkladığı PKK itirafçısı Ateş'in kendisini astsubay olarak tanıttığını belirtti ve polislere Akyıldız'ın telefonuna el konulması talimatı verdiğini söyledi. Akyıldız, astsubaylarla itirafçının cezaevinde korunup korunmadığı sorularına "Bilmiyorum" yanıtını verdi.
Vali Gürbüz dosya sundu
Görev yeri değiştirilen Vali Gürbüz, komisyona Hakkâri'de yaşanan patlamalarla ilgili bir dosya sundu. Dosyada, PKK'nın Şemdinli'deki ilişkileri, kitabevi bombalanan Seferi Yılmaz ile ilgili istihbarat bilgileri ve krokiler bulunduğu belirtildi. Komisyon, Van Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan beklediği olayla ilgili dosya geldikten sonra Hakkâri'de inceleme yapacak.