İtirazlar Çiçek'i kızdırdı

TBMM Adalet Komisyonu'nun dünkü görüşmelerinde, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) tasarısının adli kollukla ilgili maddeleri Adalet Bakanlığı'ndan gelen öneriler doğrultusunda değiştirilerek kabul edildi.

ANKARA - TBMM Adalet Komisyonu'nun dünkü görüşmelerinde, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) tasarısının adli kollukla ilgili maddeleri Adalet Bakanlığı'ndan gelen öneriler doğrultusunda değiştirilerek kabul edildi. Kamuoyunda 'ciğer sökme yetkisi' olarak nitelenen, Adalet Bakanı'nın cumhuriyet savcısından kamu davası açmasını isteyebileceği ve bu istemin yerine getirileceğine ilişkin hüküm tasarıdan çıkarıldı. Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik'in yanı sıra Gümrük Müsteşarlığı'nda görev yapan güvenlik görevlileri de adli kolluk kapsamı içine alındı. Jandarma temsilcisi hâkim yüzbaşı Mehmet Şimşek, adli kolluk görevinin bu düzenlemeyle asli görev haline geldiğini belirterek bu durumda diğer görevlerinin ikinci plana itilebileceği ni savundu ve maddeye itiraz etti.
'Emniyet'in resmi görüşü'
Emniyet Genel Müdürlüğü temsilcisi Hakan Öztürk de, sık sık 'Emniyet'in resmi görüşünü dile getirdiğini' belirterek, kolluk görevlilerinin suç öncesi ve suç sonrası diye ayrılmasını kabul etmediklerini söyledi. AKP'li Haluk İpek, 'Emniyet'in resmi görüşü' sözüne itiraz ederek, "Tasarı hükümetin. Emniyet de İçişleri'ne bağlı. Emniyet'in bağımsız bir görüşü olamaz" dedi.
Başka galakside yaşamak...
Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, düzenlemeye karşı çıkan Jandarma ve Emniyet temsilcilerine sert tepki gösterdi. Çiçek, şunları söyledi: "Adliye, Emniyet, Jandarma ayrı takımlar değil. Herkes milli takım bilinciyle hareket etmeli. Hepimiz TC Devleti'nin kurumlarıyız. Herkesin maaşını bu devlet veriyor. Herkesin başka galakside yaşadığını farz ederek düzenleme yapamayız. Önemli olan gerçeğin ortaya çıkması.
Ayrı teşkilat talepleri olabilir. Ancak hükümetimizin siyasi tercihi bu yönde. Müstakil olarak adli kolluk yerine tasarıdaki bu düzenlemeyi tercih ediyoruz. Önemli olan da ayrı teşkilatlar değil, kurumların işbirliği. Bu işbirliğine daha da çok ihtiyaç var."
Kürsü tartışması
Komisyonda, CMUK tasarısının, 'Duruşmada hazır bulunacaklar' başlıklı maddesi görüşülürken, bazı AKP ve CHP'li üyelerin mahkemelerde savcıyla hâkimin aynı seviyede oturtulmaması yönünde verdiği önerge kürsü tartışmasına yol açtı. AKP ve CHP'li vekillerin, kendi aralarında uzlaşmaya varamaması ve hükümetin karşı çıkması üzerine Komisyon Başkanı Köksal Toptan ara formül buldu. Önergenin kabul edilebileceği riskini gören Toptan, maddenin görüşülmesini erteledi.