İÜ rektörlüğüne Tankut Centel atandı

YÖK, Alemdaroğlu'nun görevden alınmasıyla boşalan İstanbul Üniversitesi rektörlüğüne vekaleten Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tankut Centel'i atadı.

YÖK, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun görevden alınmasıyla boşalan İstanbul Üniversitesi rektörlüğüne vekaleten Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tankut Centel'i atadı. Atama kararının ardından bir açıklama yapan Centel, "İÜ'nün renginde bir değişiklik olmayacak. Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik cumhuriyete bağlılık anlayışımızdan taviz vermeyeceğiz" dedi. Atama yazısının bu sabah kendisine ulaştığını belirten Centel, "Kamu hizmetlerinin aksamaması gerekir. Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun görevden alınması, önemli ve üzücü bir olay. Cumhurbaşkanlığı tasarrufu. Kaldı ki Cumhurbaşkanı, yüksek yargı organı başkanlığı yapmış bir kişi. Ben bu görevi şerefle taşıyacağım" diye konuştu. Centel, üniversitede seçim süreci tamamlanıp yeniden atama yapılıncaya kadar görev yapacak.

CENTEL KİMDİR?

Centel, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş Hukuku kürsüsüne asistan olarak atandı. 1981 yılında Hukuk doktoru unvanını, 1986 yılında Üniversite doçenti unvanını, 1993 yılında profesör unvanını aldı.

İÜ SENATOSU İSTİFA ETTİ

İÜ Senatosu ve Yönetim Kurulu üyelerinin oybirliği ile bugün istifa etti. İÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "son günlerde İstanbul Üniversitesi Rektörü'ne yönelik görüntüsü içinde gerçekleşen İstanbul Üniversitesi tüzel kişiliğine yönelik karar Senato ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından kabule şayan görülmediğinden, toplantıya katılan tüm Senato ve Yönetim Kurulu Üyeleri oybirliği ile istifa etmiştir" denildi.