'İzin çıkarsa muhalifleri eğitiriz'

Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Aydınlık gazetesinin haberiyle gündeme gelen Uluslararası Savunma ve Danışmanlık Şirketi SADAT Yönetim Kurulu Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, “Türk Blackwater’ı değiliz. Özgür Suriye Ordusu talep eder ve Milli Savunma Bakanlığı da onaylarsa eğitiriz” dedi.
Aydınlık gazetesi iki gün önce yayımladığı haberde 28 Şubat sürecinde atılan irticacı askerlerden kurulu SADAT’ın Suriyeli çeteleri eğitip, silahlandırdığını öne sürmüştü. Tanrıverdi gazetenin iddialarını reddetti ve şunları söyledi: “TSK’nın yetişemediği yerlere veya veremediği hizmetlere talibiz. Biz o ülkenin silahlı kuvvetlerinin nizami ve gayrinizami ihtiyaçlarını karşılamak için destek vereceğiz. Ancak ülkeyi savunan meşru ve resmi güçlerden söz ediyoruz. TSK, 27 ülkede askeri işbirliği yapıyor. Danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyor. Biz ‘60 İslam ülkesi’ diyoruz. Bu ülkelerin talepleri başkaları tarafından karşılanıyor. Başkalarına kalmasın.”
‘Harp Araç ve Gereçleri ile Silah ve Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun’ ile ‘Savunma Sanayii Güvenliği Kanunu’ çerçevesinde faaliyet yürüttüklerini belirten Tanrıverdi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına veya sivil şahıs ya da kurumlara hizmet vermeyeceklerini söylüyor.

Bize göre meşru güç
Tanrıverdi, Milli Savunma Bakanlığı, onayladığı takdirde Özgür Suriye Ordusu’na eğitim verebileceklerini belirterek, “Biz meşru güç olarak bunu tanıyoruz” dedi. Tanrıverdi böyle bir eğitimi tercihen söz konusu ülkenin topraklarında olmazsa Türkiye sınırları içinde verebileceklerini de ifade ediyor. Türk ‘Blackwater’i olmadıklarını da vurgulayan Tanrıverdi, “O özel oluşturulmuş bir birlik. Biz birlikler bazında hizmet vermek amacında değiliz. Silahlı kuvvetlerin nizami ve gayrinizamı ihtiyaçları karşılamak için destek vereceğiz. Faaliyetler yürütürken içeride veya dışarıda MSB’ye bilgi vereceğiz. İhaleyi alırsak yine izin isteyeceğiz MSB’den” diye konuşuyor.