İzmir Belediyesi yargı önünde

İzmir Belediyesi yargı önünde
İzmir Belediyesi yargı önünde
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili 130 sanığın yargılandığı dava kimlik tespitiyle başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyonlar kapsamında haklarında dava açılan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 130 sanığın yargılanmasına başlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 2'si başka suçtan olmak üzere 23'ü tutuklu toplam 130 sanık, “suç örgütü kurup yönetme”, “ihaleye fesat karıştırma”, “edimin ifasına fesat karıştırma”, “güveni kötüyü kullanma”, “yolsuzluk ve usulsüzlüğü görmezden gelerek suçu bildirmeme”, “zincirleme olarak hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma”, “sahte belge düzenleme”, “İmar Kanunu'na aykırı inşaat yaptırma” suçlamalarından yargılanıyor.

Davanın 13 Nisan Cuma gününe kadar sürecek ilk duruşmasında sanıkların kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından 324 sayfalık iddianamenin okunmasına geçilecek. Mahkemeye eşi Türkegül Kocaoğlu ile birlikte gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, izdiham nedeniyle adliyeye güçlükle girebildi.

İDDİANAME
Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar Aziz Kocaoğlu, Pervin Şenel Genç ve Sait Ersu Hızır “suç örgütü kurup yönetme” ile suçlanıyor. Sanıkların bu suçtan 2 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor. Kocaoğlu için ayrıca “ihaleye fesat karıştırma”, “edimin ifasına fesat karıştırma”, “güveni kötüyü kullanma”, “yolsuzluk ve usulsüzlüğü görmezden gelerek suçu bildirmeme”, “zincirleme olarak hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma”, “sahte belge düzenleme”, “İmar Kanunu'na aykırı inşaat yaptırma” suçlamalarıyla toplam 100 ile 249 yıl arasında değişen hapis cezası talep ediliyor. 

Mete Atilla Kırdar ile Fatih Yadoğlu'nun mağdur, Cevahir Cem Kiraz ile Kazım Murat Aydın'ın müşteki olarak yer aldığı iddianamede 18'i tutuklu 130 sanık bulunuyor. İddianamede, diğer sanıkların da “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, örgüte bilerek isteyerek yardım etme, örgütün faaliyeti kapsamında çok sayıda ihaleye fesat karıştırma, ihalelerde baskı cebir tehdit uygulama, edimin ifasına fesat karıştırma, haksız menfaat temin etme, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, belgelerde sahtecilik, suçu ve suçluları gizleme” suçlamalarıyla çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

İddianamede, belediyede fesat karıştırıldığı öne sürülen ihaleler ve hizmet alımlarına detaylarıyla yer veriliyor. Çankaya 10 No'lu katlı otoparkının 10 Şubat 2011'de yapılan 1 yıllık kiralama ihalesi, Balkan Halk Dansları Festivali ile ilgili yapılan hizmet alım ihalesine fesat karıştırıldığının ileri sürüldüğü iddianamede, ESHOT Genel Müdürlüğü'ne ait 750 yeni otobüs durak yerinin kiraya verilmesine yönelik ihale için belediye meclisinin reklam geliri karşılığında kiraya verilmesi için oy çokluğuyla aldığı karara da yer veriliyor. İddianamede, öğretmenlere şal ve kaşkol dağıtımı, Seferihisar'dan mandalina alımı ve konaklama giderlerindeki usulsüzlüklere ilişkin çeşitli iddialar da bulunuyor. 

BELEDİYE BAŞKANLARI TAM KADRO
Duruşmayı İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, CHP milletvekilleri Gökhan Günaydın, Sezgin Tanrıkulu, Muharrem İnce, Birgül Ayman Güler, Oğuz Oyan, Mahmut Tanal, Musa Çam, Mehmet Ali Susam, Alaattin Yüksel, Hülya Güven, Ayşe Nedret Akova, Nurettin Demir, Mustafa Moroğlu, Rahmi Aşkın Türeli, Erdal Aksünger, CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, Selçuk, Bornova, Güzelbahçe, Torbalı, Seferihisar, Çiğli, Karşıyaka, Dikili, Menderes, Balçova Belediye Başkanları izledi. İzmir Barosu görevlileri, salondakilere su dağıttı.

Dava kimlik tespitiyle başladı. Bu davayla ilgili tutuklu yargılanan 20 sanık haricinde, hakkında yakalama kararı bulunan İsmail Yoğurtçu’nun da dün Adnan Menderes Havalimanı’nda yakalanıp duruşmaya getirildiği ortaya çıktı. Böylelikle bu davadaki tutuklu sayısı 21’e yükseldi. Davada şikayetçilerden Cevher Cem Kiraz da duruşmada hazır bulundu.

AYLIK GELİRİ 80 BİN LİRA
Duruşma salonuna eşi Türkegül Kocaoğlu ile birlikte giren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kimlik tespiti sırasında görevini açıkladı ve aylık gelirinin 80 bin lira olduğunu söyledi. Daha sonra diğer sanıkların kimlik tespitine geçildi. Tüm sanıklar, iddianamedeki sıralamalarına göre oturtuldu. Rahat tavırlarıyla dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, duruşma salonunda jandarmaların arasındaki tutuklular yerine genelde izleyicilerin bulunduğu anfinin ikinci sırasında Sait Ersu Hızır’la yanyana oturdu. Dışarıdaki sendikaların yaptığı müzik yayını salona ulaşınca CHP İzmir Milletvekili Alaatin Yüksel, cep telefonuyla sendikacıları arayıp müzik yayını durdurdu.

Duruşma salonunun sağ ve sol tarafına, kimlik tespiti yazılarının görünmesi için iki adet LCD televizyonlar konuldu. Mahkeme heyetinin oturduğu kürsüdeki 40 ayrı klasör de dikkat çekti. Tutuklu sanıklardan Ali Süha Sabuktay’ın annesi, oğlunu görünce duruşma salonunda gözyaşlarına boğuldu. Tutuklu diğer sanık Tülay Azeri’yi avukat eşi Emin Azeri savundu. Yoğun kalabalık nedeniyle duruşma salonundaki anfinin en üst iki sırasına, basın mensupları, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları otururken merdiven boşluklarına sanıkların yakınları oturdu.

Mahkeme’nin kimlik tespiti sırasında ilk duruşmaya sanıklar Bülent Cankurtaran, Çağlar Haspolat, Filiz Yücesoy ve İbrahim Korkmaz’ın katılmadığı tespit edildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun avukatı Ercan Demir kimlik tespitinin tamamlanmasından sonra, görevsizlik konusunda talepleri olacağını ancak önce mahkeme salonuna kurulan barkovizyona hazırlık soruşturması ve delil toplamayla ilgili görüşlerini bilgisayarlardan yansıtarak anlatmak istediklerini söyledi. Mahkeme Başkanı önce sistemin buna uygun olmadığını belirtti. Ancak, avukatlar ısrar edince kabul etti. Avukat Ercan Demir, 55 sayfadan oluşan görüşlerinin uzun süreceği için eğer ara verilecekse verilmesini daha sonra bölünmemesini önerdi. Mahkeme Başkanı’da davaya 1.5 saat ara verdi.

"HAYATIMDA GÖRDÜĞÜM EN BÜYÜK ONUR"
Bu ara sırasında Kocaoğlu Adliye içinde Baro’ya ayrılan büroya giderek burada avukatlarıyla bir görüşme yaptı. Kocaoğlu bu sırada gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Dışarıda bekleyen kalabalığın hatırlatılması üzerine Başkan Kocaoğlu, “Hayatımda gördüğüm, görebileceğimiz en büyük onur bizim için. Halkımız bize sahip çıktı. Kendilerine minnettarım, teşekkür ediyorum. Mahkemede bugün hakimin takdiri olması durumunda ifade vereğim” dedi. Kocaoğlu savcıya verdiği ifade ile mahkeme ifadesi arasında fark olup olmayacağı yolundaki soruya da “Ben savcıya ifade verdiğimde hangi sorularla karşılaşacağımı bilmiyorudum. Ancak şimdi elimizde iddianame var. Orada bize isnat edilen suçlara karşı bizler de gerekli savunma ve açıklamalarımızı yapacağız” dedi.

Davaya ara verildiğinde milletvekilleri, CHP’li yöneticiler, belediye başkanları dışarıda toplananlara hazırlanan kürsüden seslendi. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, yüzyılın davasının başladığını söyledi. Artık, daha çok çalışıp, cesur olmaları gerektiğini belirten İnce, “Sokak sokak Cumhuriyet düşmanlarına meydan okuyacağız. Yaptıklarını anlatacağız. Türkiye kuşatılmış olabilir, insanlar diz çöktürülmüş olabilir. Ancak hiçbir şey 1919 şartlarından daha kötü değildir. Bunu yenecek gücümüz var. Biz Başbakan Erdoğan gibi 3 bin polisle dolaşmıyoruz. Polisler yetmiyor kendisi de çakı taşıyor” dedi.
Bu sırada kürsüde işçilerden biri adaletin simgesi terazi tutarken diğeri elleri kelepçeleri olarak Büyükşehir Belediyesi soruşturmasına konu olan üreticiden alınıp okullara ve halka dağıtılan çiçek, süt ve mandalina tutarak, protesesto gösterisi yaptı. Adliye önünde toplananlara Urla Bademler Çiçek Kooperatifi bir kamyon menekşe dağıttı. 

BALBAY: YARGILANMAKTA OLAN İZMİR’DİR
İkinci Ergenekon Davası’nın tutuklu sanığı CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 130 sanığın yargılanmasına ilişkin, "Yargılanmakta olan İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 129 kişinin şahsında İzmir’dir" dedi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen İkinci Ergenekon Davası’nda, başka suçtan tutuklu olan bu davanın tutuksuz sanığı Yüksel Dilsiz’in gazeteciler, izleyiciler ve sanıkların alınmadığı kapalı duruşmada çapraz sorgusu devam ediyor. Bu arada duruşmaya öğle arası verildiğinde tutuklu sanık CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "İzmir Yargılanıyor" başlıklı bir sayfalık yazısını avukatı aracılığıyla basın mensuplarına dağıttı. 

Mustafa Balbay, "Bugün CHP İzmir Milletvekili olarak Bayraklı’ daki adliye binası önünde şunları şöylemek istedim" diyerek başladığı yazısına şöyle devam etti: 

"Yargılanmakta olan, İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 129 kişinin şahsında İzmir’dir. İzmir’in çağdaşlık, uygarlık, özgürlükle bezenmiş iradesidir. Tarih mahkemesi, böylesi davaları tersine çevirir. Yargılayanla yargılananlar yer değiştirir. İzmir’in vicdanı, tarihi yakalamış, bu davayı olması gereken yere koymuştur. Bazen yargılanmak doğruyu haykırma zeminidir. İzmirlilerin bu haykırışında beni de aralarında hissetmelerini dilerim." (DHA)