İzmir CHP'de olaylı kongreyi Yüksel kazandı

İzmir CHP'de olaylı kongreyi Yüksel kazandı
İzmir CHP'de olaylı kongreyi Yüksel kazandı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun kontenjan milletvekillerine hedef alan sözlerine üzerine CHP İzmir Milletvekili Özkan cevap verdi. Özkan'ın konuşması salondaki tansiyonu yükseltti. Aziz Kocaoğlu taraftarları  kürsüdeki Tuncay Özkan'ın üzerine yürüdü. Seçimi Kocaoğlu'nun desteklediği Yüksel 12 oy farkla kazandı.

RADİKAL - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kongresi’nde olay çıktı. Olay şöyle gelişti: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu il başkan adaylarından Alaattin Yüksel’i, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan diğer aday Nevzat Kavalar’ı destekleyenler arasındaydı. Kocaoğlu konuşmasında parti genel merkezinin kontenjandan aday gösterdiği milletvekillerinin söz hakkı olmadığını söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise Kocaoğlu’na hitaben “Siz de atanmışsınız” diye konuştu. Özkan, “Başkanın kontenjandan gelenlere laf söylemesini yakıştıramadım. Ben altı yıl cezaevinde yattım, evet ben kontenjandan geldim. Aziz Bey sana soruyorum hangi önseçimden çıktın geldin? 40 yıllık arkadaşınızı İl Başkanı yapmak için bunları konuşmanızı kınıyorum. Nasıl olur da genel merkezin iradesini ayaklar altına alırsın” dedi.

Bu sözler üzerine Özkan’ı yuhalayan Kocaoğlu taraftarları “İzmir Aziz’dir, Aziz kalacak” sloganı attı. Özkan da bu sloganı eleştirerek “İzmir CHP’dir, CHP kalacak” dedi. Bu andan sonra ortalık karıştı. Aziz Kocaoğlu taraftarları kürsüye yürüdü. Arbede çıktı. Kocaoğlu taraftarı grup, kendi partilerinin milletvekili Tuncay Özkan’a saldırmak etmek istedi. Özkan diğer partililer ve milletvekillerinin araya girmesi ile kurtuldu.YÜKSEL, 12 OY FARKLA KAZANDI

Çarşaf liste ile yapılan seçim öncesi adayların isimlerinin matbaa basılması işlemi organize olunmadığı için çok uzun sürdü. Oylama saat 01.00'da başladı. CHP İzmir İl Başkanlığı için Alaattin Yüksel ve Nevzat Kavalar yarıştı. Kongreyi 12 oy farkla Yüksel kazandı. Yüksel 281 delegenin oyunu alırken, Kavalar 269 oyda kaldı. Yüksel, "Yarışın kaybedeni kazananı yok. Nevzat Başkan kazansaydı da birlikte çalışacaktık, şu an da birlikte çalışacağız. Zaten kendisi ilçe başkanımız. Çalışmaya da yönetim kurulundan başlayacağız" dedi. Kavalar ise "Yarışın kaybedeni kazananı yok. Parti hepimizin. Herkes partinin ileriye gitmesi için çalışacak. Tebrik ediyorum" dedi. Kavalar, Bornova ilçe başkanlığından istifa etmeyeceğini duyurdu. (Ajanslar)