@omererbil

İzmir CHP'nin kalesi olur  

İzmir CHP'nin kalesi olur

 
İzmir CHP'nin kalesi olur

 
İzmir'de yarış 1. Bölgede oldukça çekişmeli geçecek. Yazı dizisi konseptimiz için de birinci bölgeyi seçmiştik. 2011 seçimlerinde 6 CHP, 6 AK Parti 1 MHP vekil çıkarmayı başarmıştı. CHP örgütünün rehavetine rağmen bu seçimde İzmir artık CHP'nin kalesi konumuna gelir. Ak Parti'ye olan tepki İzmir'de CHP'yi daha da yukarılara taşıyacaktır.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir’in nüfusu 2014 verilerine göre 4 milyon 113 bine ulaştı. Seçmen sayısı 3 milyonu geçti. İşsizliğin yüzde 7’e ulaştığı şehir İstanbul’dan sonra ülke ekonomisine en çok katkısı olan şehrimiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni yıllardır CHP kaybetmediği gibi her seçimde de oylarını artırdı. 2 ayrı bölgede seçim yarışının süreceği İzmir’de 26 sandalye var.

İZMİRDE HER OYUN ÖNEMİ ÇOK
İzmir’de yarış 1. Bölgede oldukça çekişmeli geçecek. Yazı dizisi konseptimiz için de birinci bölgeyi seçmiştik. 2011 seçimlerinde 6 CHP, 6 AK Parti 1 MHP vekil çıkarmayı başarmıştı. Ancak 526 bin oy alan CHP yüzde 0.2 oy artışı yani 2800 oy fazlası ile vekil sayısını 7’e çıkarırken, Ak Parti bir vekil kaybediyor.  Keza İzmir İkinci bölge için de benzer bir durum söz konusu. CHP 7, Ak Parti 5, MHP 1 vekil çıkarmıştı. 568 bin oy alan CHP yüzde birlik bir oy artışı, yaklaşık 14 bin yeni oy aldığı takdirde vekil sayısını sekize çıkarmış olacak.

HDP YÜKSELTİR
2014 yerel seçimlerinde CHP’nin toplam oylarında 200 bin artış olduğu gözleniyor. Ancak buna karşılık Ak Parti oylarında bir düşme yok. MHP oylarında ise azalma var. HDP’nin 2011 seçimlerinde gösterdiği bağımsız adayların ise yüzde 5’e ulaşamadığını görüyoruz. Ancak HDP’nin hem yerel seçimlerde hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy artışı yaşadığı gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Gençler arasında en parlak partilerden biri durumundaki HDP’ye, sol oylardan bir kısmının kayması bekleniyor.

2011’DE KALE DEĞİLDİ
İzmir’deki seçim turumuzu yaklaşık iki hafta önce gerçekleştirmiştik. O tarihte mahallelerde çalışan iki parti gözlemledik. Ak Parti ile HDP’nin ev ev gezdiğini, CHP’de ise bir rehavet olduğunu gördük. Bu rehavetin de ‘’nasılsa İzmir bizim kalemiz’’ anlayışından kaynaklandığı gerçeği ile karşılaşıyoruz. Oysa İzmir birinci bölgede Ak Parti ile CHP arasında yaklaşık 70 bin oy farkı varken, ikinci bölgede bu farkın biraz daha fazla olduğunu ve yaklaşık 100 bin olduğunu görüyoruz.  Zira İzmir bu görüntüsü ile CHP’nin kalesi olduğunu nitelendirmek oldukça yanlış bir değerlendirme olur.

BİNALİ VE GÜNAY FARKI
Gerek 2011 seçimleri gerekse 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti’nin yüksek oy almasının yegane sebebi ise güçlü isimlerle seçime girmesiydi. İki bakan Ertuğrul Günay ve Binali Yıldırım 2011 seçimlerine ciddi etken olmuştu. Keza 2014 seçimlerinde de Binali Yıldırım’ın belediye başkanlığına da aday gösterilmesi Ak Parti için avantajdı. Bunun da yegane sebebi İzmir’in uzun yıllardır merkezi hükümetten hakkettiği desteği görmemesinde aramak gerekir. İzmirlilerin büyük sorunlarını giderme de hükümetin bir yatırım yapmaması, başta ulaşım gibi sorunun giderilememiş olması seçmen üzerinde büyük etki bırakmıştı. Bu nedenle de yerel seçimlerde Ak Parti beklenenin üzerinde oy almayı Binali Yıldırım ile başarmıştı.

ROMAN ADAY ETKİLİ Mİ?
Ak Parti iki parlak yıldızlarından mahrum girdiği bu seçim de son iki seçimde gösterdiği başarıyı bulamaz. İzmir’de 6 mahallesi olan romanlar üzerinde CHP’nin roman adayı Özcan Purcu’nun etkili olduğunu söylemek zor. Eşrefpaşa’da roman aday Purcu’yu tanımayan çok sayıda seçmenle karşılaştım. Oysa aynı mahallede Ak Parti’li kadınların kapı kapı dolaştıklarına şahit oldum. Roman seçmenler oy tercihlerini daha ziyade ekonomik bir güç olarak görüyorlar. CHP’nin Roman açılımı yapması, Roman festivali ile onları yanlarına çekme çabalarının da çok etkili olduğunu düşünmüyorum. CHP örgütünün rehavetine rağmen bu seçimde İzmir artık CHP’nin kalesi konumuna gelir. Ak Parti’ye olan tepki İzmir’de CHP’yi daha da yukarılara taşıyacaktır.

MHP OYLARINI ARTIRSA DA VEKİL AYNI KALIR
Tıpkı CHP gibi MHP’nin de İzmir’de sıkı bir seçim propagandası yürüttüğünü söylemek mümkün değil. Daha önce CHP’ye oy verip bu seçimde MHP’ye oy vereceğini söyleyen çok sayıda gençle konuştum. Bunun temel sebebi de HDP’ye olan tepki. İzmirli seçmen her ne kadar sol ağırlıklı da olsa ulusalcı, milliyetçi bir damara sahiptir. Bu nedenle MHP’nin oylarını artıracağını düşünüyorum. Lakin bu artışın yeni vekil getirmesi sürpriz olur.

SEÇİMİN FLAŞ İSMİ – ÖZCAN PURCU

SEÇİM TAHMİNİM –

1.BÖLGE – 7 CHP, 5 AKP , 1 MHP

2.BÖLGE – 8 CHP, 4 AKP, 1 MHP