İzmir'de AKP ve CHP'liler birbirine girdi

İzmir'de AKP ve CHP'liler birbirine girdi
İzmir'de AKP ve CHP'liler birbirine girdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de İzban'ın açılış töreninde buluştu. Açılışta Başbakan'ın konuşması öncesi AKP ve CHP'li iki grup arasında kısa süre gerginlik yaşandı.

İZMİR- TCDD Genel Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü Aliağa-Cumaovası banliyö sistemi İzban'ın açılış töreni iktidar ve muhalefeti bir araya getirdi. Törene birlikte katılan Başbakan Erdoğan ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu tören alanına gelişlerinde tokalaşarak birbirlerine selam verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu törenin açılış konuşmasında İzban için Başbakan Erdoğan'a, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti. İzmir'in Expo adaylığını da hatırlatan Kocaoğlu "Sayın Başbakanımızın İzmir’in Expo adaylığını desteklediğini biliyorum ve yapılacak resmi açıklamayı dört gözle bekliyoruz" dedi.
Kocaoğlu'nun ardından kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , İzmir'de gerçekleştirilen belediyecilik hizmetlerine dikkat çekti. İzmir'in Türkiye'nin aydınlık yüzü çağdaş kenti olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu "Siyasi kaygılar bir kenara bırakılarak İzmir için Büyükşehir Belediyemizin yaptığı ciddi yatırımların en önemli örneklerinden biri gerçekleşti.İzmir şimdiden toplu ulaşımın en çağdaş en konforlu en ucuz yapıldığı bir metropol olarak yapıldığı şehir olarak tarihe geçti. İzmir’de 90 dakikalık süre içinde yapılan ulaşımda ücret ödenmiyor. Çok cesur bir yaklaşımla bir ilke daha attı Büyükşehir belediyemiz. Taşeronlaşma gibi bir illeti kesip attı ve bütün taşeron işçileri kadrosuna aldı.Bu kentte yapılan işleri görmezden gelmek başarıları gölgelemeye çalışmak İzmir gibi bir kente yapılacak en büyük haksızlık olacaktır. CHP olarak Cumhuriyet'in simge kenti İzmir ile biz gurur duyuyoruz" dedi.

ÖZGÜRLÜKLER VURGUSU
Kılıçdaroğlu konuşmasında İzmir'in özgürlükler kenti olduğuna da vurgu yaptı. İzmir'de herkesin yaşam tarzını, kültürünü, değerlerini, inancını özgürce yaşadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"İzmir'e bakınca hukukun üstünlüğünü, basın özgürlüğünü, insan haklarını, hoşgörüyü görüyorum.Ben İzmir'e bakınca Türkiye'nin dört bir yanından gelmiş insanların hoşgörü içinde birlikte yaşayabildiği bir kent görüyorum. Ben İzmir'e bakınca doğayı denizi havayı seven insanlar görüyorum. Ama ben İzmir'den bakınca gazetelerde özgürce yazılarını yazan gazetecilerin, kürsülerinde düşüncelerini özgürce açıklayan öğretim üyelerinin, sokaklarında meydanlarında özgürce gösteri yapabilen insanların yaşadığı bir Türkiye istiyorum. İzmir'den bakınca istisnasız her vatandaşının ülkede yaratılan zenginlikten rahatça pay alabildiği bir Türkiye istiyorum."

BAŞBAKAN'IN KONUŞMASI ÖNCESİ GERGİNLİK
Törende CHP Lideri'nin ardından Başbakan Erdoğan kürsüye çıktı. Erdoğan'ın konuşmasına başlamadan önce salonda bir grup "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları attı. Bunun üzerine salonda bulunan AKP 'li ve CHP'li iki grup arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Salonun sakinleşmesiyle birlikte konuşmasına başlayan Erdoğan İzmir'de metro standardında bir banliyö hattını açmış olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Bu sistem ile günde ortalama 550 bin yolcunun güvenle taşınacağını dile getiren Erdoğan demiryolları yatırımları ile tüm yurdu demir ağlarla ördüklerini söyledi. "Modern dünya bu. Bunu yakalıyoruz" diyen Erdoğan "Boğaz’ın altına tüp yerleştirmek suretiyle yapacağımız Marmaray 2013’te bitiyor. Oradan Londra’ya bakıyorum oradan Pekin’e bakıyorum. Çünkü Marmaray oraları birleştirecek. Kocaeli’de yapılacak köprüyle İstanbul’u İzmir’e bağlıyoruz. Yaptığımız yatırımlarla İstanbul Londra ile Pekin arasında bir merkez haline geldi. Hava yolu artık krem tabakasının yolu olmaktan çıktı halkın yolu oldu" diye konuştu.
Otoban inşa ederken demokrasi otobanlarını da güçlendirmek için gayret ettiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan şöyle devam etti:
"İzban İzmir adına gerçekten önemli bir projenin gerçekleşmesini sağladı. Bu proje hükümetimizin partizanlığa asla tevessül etmediğinin en önemli adı olmuştur. Partimizi yeni kurduğumuzda katılan pek çok belediye vardı. O zaman mevcut iktidardan haklarını alamıyorlardı neden çünkü borçları vardı. Biz geldik dedik ki bu değişecek. Ve şu anda biz her ay yüzde 40 kesinti yapıyoruz yüzde 60’ını belediyeye veriyoruz. Daha sonra bunun yüzde 25’e indirdik...Yunanistan kriz nedeniyle Akdeniz Oyunları’nı yapamayacağını açıkladı biz de yaptığımız lobi faaliyetleri ile oyunları Mersin’e kazandırdık. “Orası CHP’li” diye hiç düşünmedik."
Erdoğan yerel yönetimlere yapılan yatırımların önemine de dikkat çekerken İzmir’de tesis edilen bu örnek işbirliğinin daha da geliştirilmesini ümit ettiğini söyledi.

KURDELEYİ BİRLİKTE KESTİLER
Konuşmaların ardından açılış için Başbakan Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yeniden yan yana geldi. Açılışta Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman birlikte kurdele kesti