İzmir'de ayıp etme sırası bu kez Gül'de

İktidar olanakları
Maliye Bakanı Unakıtan'dan sonra Dışişleri Bakanı Gül de iktidar olanaklarını ima ederek İzmirlilerden AKP adayı için oy istedi. Gül, "Unakıtan'ın sözleri, başkası kazanırsa destek yok anlamına gelmez. Şu da var ki, babanın evinde daha rahat edersin" dedi.
Ya iktidar, ya sorun!
Gül'ün sözleri: "Partilimiz kazanırsa en ufak sorun yaşatmaz, olağanüstü gayret sarf ederiz. Adayımız benim evimi de Başbakan'ın evini de gece kaç olursa olsun telefonla arar, atlar Ankara'ya gelir, görüşürüz."
'Yanlış bir şey'
Unakıtan, 'Bizi seçerseniz para musluklarını açarız' iması yapmış, Başbakan Erdoğan, bu sözleri şöyle eleştirmişti: "Öyle demişse ayıp etmiş. Yanlış bir şey, öyle bir şey olamaz."
Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi
TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, geçen hafta İzmir'de "Siz bizim adayımızı seçip beni ve Başbakanımızı memnun edin. Bu memnuniyetin ne anlama geldiğini de siz daha iyi bilirsiniz" diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın sözlerine 'baba evi' örneği ile açıklama getirdi. Ancak Gül, sözü döndürüp dolaştırıp Unakıtan'ın kastet-tiği yere getirdi, Burhan Özfatura'yı 'hatırlatıp' Ankara ile aynı istikamette düşünen belediye yönetimlerinin daha başarılı olacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, önceki gün "Unakıtan böyle demişse çok ayıp etmiş" dedi.
'Baba evi rahat olur'
Unakıtan'ın sözlerinin İzmir'de başka parti kazandığı takdirde yatırımlara destek verilmeyeceği yönünde algılanmaması gerektiğini belirten Gül, "Şu da var ki; sen kendi partinde mi daha rahat edersin. Örneğin babanın
evinde mi daha rahat edersin, yoksa zaman zaman çekiştiğin insanların evinde mi? Kendi partilimiz başkan olduğu takdirde en ufak sorun yaşatmayız, sorunların çözümünde olağanüstü gayret sarfederiz. Adayımız Taha Aksoy, benim evimi de, Başbakan'ın evini de gece kaç olursa olsun telefonla arar, atlar Ankara'ya gelir, istediği zaman bizimle görüşür.
İzmir'i kazanacağız. Çünkü İzmir'in önünde tarihi bir fırsat var."
Gül, Kemeraltı Çarşısı'nda esnafa ve alışveriş yapan halka seslenirken ise Unakıtan gibi konuştu: "Uyum ve sinerji ile köklü sorunlar daha kolay çözülür. İzmirliler neye karar verirse onu başımızın üzerinde saygıyla karşılarız. Ancak Ankara ile aynı istikamette düşünen belediye yönetimleri
daha başarılı olur. İzmir'e büyük hizmetler veren Burhan Özfatura'ya dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın verdiği desteği hatırlayın."
Gül, tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki gezisi sırasında bir protesto ile karşılaştı. Sendikacı olduğunu söyleyen bir kişi elinde bir afişle, "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek" diye slogan atmaya başladı. Polis protestocuyu gözaltına aldı.
Erdoğan ise, Kanal D'deki Teke Tek programında Unakıtan'ın, "Bizi seçerseniz para musluklarını açarız" sözlerinin hatırlatılması üzerine şöyle dedi: "Böyle demişse çok yanlış yapmış, ayıp etmiş, Öyle bir ifade kullanamaz. Yanlış bir şey, öyle bir şey olamaz."