İzmir'de meydanlar doldu taştı

İzmir'de meydanlar doldu taştı
İzmir'de meydanlar doldu taştı
İzmir'deki Cumhuriyet kutlamalarında 200 binden fazla kişi Gündoğdu Meydanı'na ardından da Birinci Kordon'dan Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

İZMİR - İzmir’de, resmi törenlerin ardından Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için bir araya gelen 200 bini aşkın İzmirli, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.
Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10.30’da başlayıp, 12.30’da sona eren resmi törenlerin ardından önce CHP ’liler aynı yerde saat 14.00’te yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla bir alternatif kutlama yaptı, anıta çelenk bırakıldı. Buradaki topluluk daha sonra Gündoğdu Meydanı’na doğru yola çıktı. Cumhuriyet kutlamalarına alternatif olarak çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile sosyal paylaşım sitelerinden yapılan çağrılarla örgütlenen İzmirliler de aynı saatlerde, ellerine Türk bayraklarıyla Alsancak’taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanmaya başladı. Ancak caddeye sığmayan kalabalık, yürüyüş 15.00’te başlaması gerekirken bir saat önce hareket etmek zorunda kaldı. Kalabalık, önce Gündoğdu Meydanı’na ardından da Birinci Kordon’dan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. CHP’liler ile de birleşen kalabalıktakilerin sayısı, alana ulaşıp ayrılanlarla birlikte 200 bini aştı. Uzun bir kortej oluşturan topluluk yürüyüş boyunca, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Yaşasın Cumhuriyet”, “Hükümet istifa” sloganları attı. (dha)