İzmir'de sakin seçim

Büyük çekişmeye sahne olması beklenen İzmir'de, CHP ve AKP adayları centilmence mesajlar verdi.

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu ve çeşitli siyasi partilerin büyükşehir belediye başkan adayları oylarını kullandı.
Vali Göksu, Hakimiyeti Milliye İlköğretim Okulu'na gelerek, 2270 nolu sandıkta oy verdi. En önemli vatandaşlık görevlerinden birinin yerine getirildiğini kaydeden Göksu, "Seçim öncesi çok aktif bir propaganda dönemi geçirdik. İzmir'de gerçekten güzel, huzurlu ve barış içinde bir seçim ortamı yaşandı. Bugünü de kazasız belasız atlatıp İzmir'in yerel yöneticilerini seçeceğiz. Yeni seçilecek arkadaşlarla uyum içinde iyi bir dönem geçirmeyi istiyoruz" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Ahmet Piriştina, Alsancak'taki Gazi İlköğretim Okulu 1397 nolu sandıkta oy verdi. Oy kullanmaya eşi Mine Piriştina, oğlu Levent ve kızı Zeynep ile gelen Piriştina, en büyük dileğinin İzmir'de ve Türkiye'de seçime katılımın oranının yüksek olması olduğunu kaydederek, "Yurttaşlarımızın demokratik haklarını kullanmalarını ve sandık başına gitmelerini diliyorum. Seçimlerin demokratik bir ortamda huzur içinde geçmesini diliyorum. Tabii ki İzmirlilerin oylarıyla yeniden seçilmeyi diliyorum" dedi.
AKP adayı Taha Aksoy ise eşi Nilgün Aksoy, kızları Betül Aksoy ve Banu Macit ile birlikte Karşıyaka Mustafa Reşit Paşa İlköğretim Okulu'nda oy kullandı. Aksoy, İzmir'de 'heyecanlı, coşkulu ve yorucu bir kampanya' süreci geçirildiğini belirterek, "Barış içinde oy kullanılıyor. Umarım akşama kadar da böyle olacak. Sonunda kararı millet veriyor. Milletin vereceği karara saygılı olacağız" dedi. Aksoy seçim gününü, anne ve babası ile eşini kaybeden teyzesini ziyaret ederek geçireceğini de belirtti.
"Seçimi kaybederseniz ne yapacaksınız?" şeklindeki soruyu Aksoy gülerek, "Bunu düşünmek için henüz erken. Düşünmek için çok zamanım olur herhalde" diye yanıtladı.
Basın mensuplarının soruları üzerine Betül Aksoy, ilk kez oy kullandığını belirtti. ABD'de psikoloji üzerine eğitim gören Banu Macit ise oy kullanamadığını ancak 'içinin rahat olduğunu' dile getirdi.
DSP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Saffet Başaran Üçkuyular'daki İnönü Lisesi'nde, MHP adayı Hasan Tahsin Kocabaş da Balçova Lisesi'nde oy kullandı.