İzmir'in yeni başkanı Kocaoğlu

Yaşamını yitiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın yerine Bornova Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu seçildi. Yeni başkana AKP de destek verdi.

İZMİR - Ahmet Piriştina'nın yaşamını yitirmesiyle boşalan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na belediye meclisi Bornova Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu seçti.
Başkan Ahmet Piriştina'nın vefatı nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde dün seçim yapıldı. Toplantı, İzmir Büyükşehir Beledi-ye Başkanvekili Fikret Kaner'in başkanlığında oldu. Seçim öncesinde CHP ve AKP grupları toplandı. CHP grup toplantısına katılmayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut, meclis toplantısına geldi. AKP İzmir İl Başkanı Ali Aşlık, grup toplantısının sona ermesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP'nin göstereceği tek adaya destek vereceklerini söyledi.
Oybirliğiyle seçildi
Toplantıya, 62 üyeden 61'i katıldı. 2 oy boş çıktı. Toplam 59 oy alan
Aziz Kocaoğlu, İzmir'in yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Kocaoğlu, "Piriştina'nın yerini doldurmak çok zor. Piriştina'nın çizdiği vizyonu tamamlayacağım" dedi.
Kocaoğlu, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde işletme dalında master yaptı. Kocaoğlu bir süre kamuda görev yaptıktan sonra mali müşavir olarak çalıştı. 35 yıldır Bornova'da yaşayan 55 yaşındaki Kocaoğlu, 15 yıldır dayanıklı tüketim malları ticareti ile uğraşıyor. Kocaoğlu evli ve 2 çocuk babası.
(aa, dha)