İzmit 1. Bölge Seçim Kurumu Başkanı'ndan şok itiraf

İzmit 1. Bölge Seçim Kurumu Başkanı'ndan şok itiraf
İzmit 1. Bölge Seçim Kurumu Başkanı'ndan şok itiraf

Hakim Ateş (solda) AKP'li Doğan'a mazbatasını verdi.

Hakim Turan Ateş: Seçimde görevliler korkaktı, partililer baskı kurdu, kolluk kuvvetleri sorumsuzdu

 

KOCAELİ - Kocaeli'nin merkez ilçesi İzmit'te, seçimi kazanan AKP'li Nevzat Doğan dün mazbatasanı alırken, 1'inci Bölge İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Turan Ateş yaptığı konuşmayla herkesi şoke etti. Meslek yaşantısı boyunca hiçbir seçimde bu kadar sıkıntı yaşamadığını, seçimde kurum ve kuralların devre dışı bırakıldığını ileri süren Hakim Turan Ateş, oy torbalarının da kurallara uygun olarak taşınmadığını gözlemlediğini ifade etti.
29 Mart gecesi yapılan sayımda seçimi açık ara önde götürürken, ilerleyen saatlerde bir anda AKP adayı karşısında geriye düşen CHP Adayı Fikret Toker'in önce ilçe, ardından İl Seçim Kurulu'na yaptığı itirazların reddinin ardından bugün hem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu hem de İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan mazbatasını aldı. Ancak mazbata töreninde İzmit 1'inci Bölge İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Turan Ateş, Nevzat Doğan'a mazbatasını vermeden önce yaptığı konuşma ile salonda bulunan herkesi şoke etti.
Hakim Turan Ateş konuşmasında, "Benim seçim kurlu başkanı olarak görevim, seçmenin iradesine etki yapmak veya seçmenin iradesini, bir partiye veya adaya yönlendirmek değildir. Bu görev ve yetki adaylara ve siyasi partilere aittir. Seçim kurulu başkanı olarak görevim, seçmenin iradesini sandıkta belirleyip, hamiline teslim etmektir. Çağdaş demokrasilerde sistem böyledir. İlk çağdan beri Akdeniz sahillerinde, Yunanistan ve Roma'da klasik ve katılımcı demokrasi uygulana gelmiştir" dedi.


'DEMOKRASİDE EŞİT KOŞULDA YARIŞILMALI'


Hakim Turan Ateş sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm toplumlar sıkıntılarını her zaman demokrasi ile aşmışlardır. Demokrasi, kişileri suyun akışı gibi serbestleştirir, kuşun ötüşü gibi de rahatlatır. Çünkü demokrasi aynı zamanda kendin gibi düşünmeyenlere tahammül ve gerektiğinde onlarla işbirliğidir. Biz demokrasiyi saksıdan çiçek olmaktan çıkarmalıyız. Demokrasiyi bir yaşam tarzı olarak görmeliyiz. Demokrasi açık bir rejimdir. Demokrasinin düğmeleri çoktur. İnsan hakları, eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve insanca yaşama hakkı. Bu nedenlerle de bir gecelik gibi, insan bedeninden sıyrılıp atılamaz. Kurallar ve kurumlar rejimi olan demokrasi, özünü hukuk kurallarından alır. İnsan, ulaşılan bir amaçtır. Hukuk kuralları ise insanın insanca yaşamı içinde bir araçtır. Demokrasi sadece yasalarla sağlanan bir şey değildir. Bir anlayış, bir yaşam tarzıdır. Demokrasinin iskeleti, yeni taşıyıcı kolonları siyasi partiler ve seçim müessesesidir. Bu nedenlerle bu iki kurum yargının gözetim ve denetimindedir. Tüm siyasi partiler seçim müessesesi içinde eşit koşullarda yarışırlar. Koşulları ve yarışları bir spor müsabakasındaki takımlara benzetebiliriz."


'HİÇBİR SEÇİMDE BU KADAR SIKINTI YAŞAMADIM'


Hiçbir seçimde bu kadar sıkıntı yaşamadığını belirten Hakim Turan Ateş şunları söyledi: "Şahsım otuz yılı geçkin meslek yaşamımın içinde. 15 civarında seçim yönettim. Hiçbir seçimde burada yönettiğim seçim ve sonuçları yönünden sıkıntı yaşamadım. Kültür, eğitim, ekonomik ve sosyal düzeyi yüksek bir bölgede bu sıkıntılar yaşanmamalı idi. Sandık başkanı olan görevlilerinin çekingen ve korkak olduklarını gördüm. Bazı partili kurul üyelerinin ve aday yakınlarının baskı kurduklarını hissettim. Sandık mahallerinde görevlendirilen kolluk kuvvetlerinin görev bilinci ve sorumluluğu içinde olmadıklarını, ayrıca seçim torbalarının seçim kuruluna ulaştırılmasında gereken duyarlılığı da gösteremediklerini gördüm. Seçim sonuçlarını belirleyen seçim torbalarının sandık kurulu başkanı ve en az iki üyesi ile birlikte getirilerek seçim kuruluna teslimi gerekirken bu kuralın kolluk kuvvetlerince, araçlarda yer bulunmadığından bahisle engellendiği muhalefetçe ileri sürülerken, en fazla sıkıntı yaratan bir durum olmuştur. Seçim dürüstlük kuralları içinde yapılır. Bu görevi de seçim kurulu ve kurul başkanının verdiği talimatları uygulayacak kamu görevlileri yapar. Bu görevin de eksiksiz yapıldığını da söyleyemem."


'KURUM VE KURALLARI DEVRE DIŞI BIRAKILDI'


1'inci Bölge İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Turan Ateş sözlerine şöyle devam etti: Sayın başkan. Sizin bundan sonraki göreviniz size oy veren ve vermeyen herkesi Anayasa'nın eşitlik ilkesi doğrultusunda kucaklamak ve severek uzlaştırmaktır. Seçim Kurulu'nun kullandığı araçlar ve tüm malzemeler seçim yasası uyarınca idare tarafından hazır edilir. Seçim kurullarının bu konuda ödenekleri yoktur. Devletin kurumları seçim hakiminin isteği üzerine bunları yerine getirir. Yıllardır uygulama bu doğrultudadır. Görevlendirilen personel de aynı şekilde kamu, kurum ve kuruluşlarından seçilir. Demokrasi kurallar ve kurumlar rejimidir. Yönetim anayasal kurumlar ve konan kurallar denetler. Kurumları devre dışı bırakarak kuralların üzerine örtü örterek bir yerlere varamazsınız. Bir gün gelir devre dışı bıraktığınız kurumlar ve üzerine örtü kapattığınız kurallar sizin yakanıza yapışır ve hesabını sorar." (dha)


  http://www.radikal.com.tr/92998492998410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Baska hileler... - deryagk

  "Oyunu bizim partiye kullanirsan sana is buluruz" diye yeni mezun gencleri kandirmaya calisanlari da duyduk. Hatta kanit olarak da oyun cep telefonu ile cekilmis resmini isteyenleri... Inanmak bile istemiyorum!!!

  KANIMCA SÖYLENENLER DOĞRU OLABİLİR! - yok3

  Artı... Bu seçimde belki bilgisayar düzeyinde (%100 yoktur diyemem ama) seçim programına hile karışmamış ise, bunu partililer seçime çok iyi asıldılar da ondan diyeceğim. Ama, bu arada klasik seçim hileleri hepsi olmuş gibi görünüyor. Başta, bu seçimde parmak boyamayı kim kaldırdı(!) ise bu da yararla bir girişim değilmiş. O çıktı. Parmağı boyalılar, belki de daha pasik kalacaklardı. Bir düşünün bakalım.

  DİNCİ MAFYA RACON KESMİŞ - peyacan

  Mafyayı içen çok haber okumuşuzdur. Çek senet, uyuşturucu veya başka faaliyetler gösteren mafya türleri ve mensupları bilinir. Ama dinci mfya oluşumunun patenti RTE ye mahsustur. Dinci mafyanın faaliyet alanı oldukça geniştir. Dinci mafya başta inkar, imha, tehdit, yalan beyan, suçluyu koruma, ihaleye fesat karıştırma, yandaş kayırma, rüşvet, yolsuzluk, seçime hile karıştırma, hırsızlık, arsızlık akla ne gelirse tüm kötülükler dinci mafyanın faaliyetleri içinde mevcuttur. Böylelikle Türkiyedeki sermayenin üzerinde oturmaktalar.

  İtiraf etmek yeter mi? - ddnz

  Hukukun üstünlüğü üzerine yemin bulunan bir kişinin bu tespitlerini konuşmasında belirtmesinden ziyade gerekli hukuki prosedür ile dile getrimesini beklerdim. Vicdan muhasebesi yerine hukuk mücadelesi vermesi söylediklerini daha değerli kılmaz mmıydı? Yoksa o da mı korktulanlardan biri?

  Konuş, sıra sana gelmeden - radikaldogan

  Sustukça sıra sana gelecek diyen cesur bir hukuk adamı. Bir sonraki ergenekon dalgası için birileri listeye not düşmüştür herhalde.

  BU KONUŞMA BURADA BİTMEMELİ - soguksulu

  Yanlışlık karşısında susan dilsiz şeytandır.Ülkenin batı bölgesinin en önemli sanayi şehrinden,yaşanan olaylara istinaden bu sözler kayıtlara giriyorsa,Ülkenin diğer şehirlerinde nasıl durumlar vardır,belli değil.Kurallar işlemiyorsa,o kurallar değişiyor yada bozulmalar baş gösteriyor demektir.Bir vatandaşın en kutsal değeri OY u dur.Bu devlet belirli bir zümre için değildir.Devlet tüm Ülke ve yurtlaşlarımız içindir.

  izmit 1.nci bölge seçim kur.. - gelil

  sayın seçim kurulu başkanı madem bu durumları tesbit etmiş neden seçim esnasında yetkilerini kullanıp bu olaylara mudahale etmemiş .