'Jet Fadıl'a kefaletle tahliye

Dolandırıcılıktan yargılanan Fadıl Akgündüz'ün 150 milyar lira karşılığında kefaletle serbest bırakılması kararlaştırıldı; yurtdışına çıkışı ise yasaklandı.

İSTANBUL - Kamuoyunda 'Jet Fadıl' olarak tanınan Fadıl Akgündüz, Almanya'daki bazı Türkleri 'yüksek kâr payı vaadiyle kandırarak nitelikli dolandırıcılık yaptığı' iddiasıyla yargılandığı davada, 150 milyar lira kefaletle tahliye edildi, ancak Akgündüz'ün yurtdışına çıkışı yasak.
Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılan Akgündüz, şirketlerinin 15 bin ortağının bulunduğunu, ancak bunlardan sadece yüzde 3'ünün şikâyetçi olduğunu söyledi. Savcı Ömer Korkmaz, yazışmaların cevaplarının gecikmesi, bilirkişi incelemesi gerekmesi ve sürekli yeni müştekilerin davaya eklenmesi nedeniyle davanın uzayacağını belirtti. Savcı Korkmaz, sanığın tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak, yüksek bir nakit kefalet karşılığında tahliyesine ve hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmasına karar verilmesini istedi.
Mahkeme heyeti de bu talepleri kabul ederek Akgündüz'ün 150 milyar lira nakit kefalet karşılığı tahliyesine karar verdi. Müdahil avukatları ise Akgündüz'ün Türkiye'deki malvarlıklarına tedbir konmadan tahliye kararının uygulanmamasını istedi.
3 Kasım 2002'de bağımsız milletvekili seçilen, ancak Siirt'te seçimin iptaliyle vekilliği düşen Akgündüz'ün, 494-1235 yıl hapsi isteniyor.
Kartal H Tipi Kapalı Cezaevi'nden akşamüzeri tahliye olan Akgündüz "Topyekûn kalkınamayan ülkeler dünyaya açılamazlar. Doğu hayat bulacak, Türkiye kalkınacak" dedi.