Kabataş'taki 'Başörtülü kadına saldırı' olayına devletten 5 satırlık yanıt

Kabataş'taki 'Başörtülü kadına saldırı' olayına devletten 5 satırlık yanıt
Kabataş'taki 'Başörtülü kadına saldırı' olayına devletten 5 satırlık yanıt
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın, Gezi olayları sırasında Kabataş'ta başörtülü bir kadına saldırıldığı iddiasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'na yaptığı bilgi edinme başvurusuna beş satırlık yanıt geldi.

Radikal.com.tr - İçişleri Bakanlığı'nın yazısında; olayla ilgili olarak doğrudan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulduğu ve konunun 2013/81797 soruşturma numarasıyla incelendiği belirtildi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Bilgi Edinme başvurusuna gelen yanıtı değerlendirdi.

Oran, 17 Haziran 2013 tarihinde İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ne yaptığı Bilgi Edinme başvurusuna şu yanıtın verildiğini bildirdi:

“Sn. Umut ORAN bilgi edinme başvurunuz ile ilgili olarak yapılan çalışmada; Konu hakkında Karaköy Polis Merkezi Amirliğimiz kayıtlarında yapılan araştırmada; bahse konuyla alakalı tarafımıza herhangi bir müracaatın bulunmadığı, konunun doğrudan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettiği, soruşturma numarasının 2013/81797 olduğu, tarafımızca herhangi bir tahkikatın yürütülmediğinin bilinmesi hususunu bilgilerinize sunarız.”

EMNİYETTE MOBESE KAYDI YOK
Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde yaptığı başvuruya gelen yanıtı değerlendiren Umut Oran, “Bu yanıt gösteriyor ki Kabataş'ta gerçekleştiği iddia edilen başörtülü bir kadına saldırı olayına ilişkin olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün elinde hiçbir görüntü kaydı yok. Olaya ilişkin ne bir MOBESE kaydı var, ne de Emniyet birimlerine yapılan bir başvuru var” dedi. Erdoğan istismar etti, ayıptır Konunun doğrudan savcılığa intikal ettiğini anımsatan Umut Oran, bu konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve davayı da sonuna kadar izleyeceklerini bildirdi.

Oran’ın açıklaması şöyle:

Başbakan Erdoğan kendisinde hiçbir bilgi veya belge olmadan, bu konuyu insanları rencide edecek şekilde gündeme getirdi. Bu konuyu bir istismar malzemesi olarak kullanarak, halkı kışkırtmaya çalıştı. Gezi Parkı eylemlerine birçok başörtülü arkadaşımız da katılmasına rağmen bunları görmezden geldi, insanların en hassas duygularını ve dini kullanarak toplum arasında düşmanlık üretmeye çalıştı. Halkı böyle birbirine düşürmeye çalışmak ayıptır, yeterli bilgi, belge olmadan böyle bir konuyu istismar etmek hem ahlak dışıdır hem de günahtır.”

BU SORULARA YANIT İSTEMİŞTİ
- 1 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Kabataş İskelesi’nde bulunan MOBESE Kameraları gün boyunca kayıt almış mıdır?
- Bu kamera kayıtlarında 25 yaşındaki başörtülü bir vatandaşımıza, çocuğu yanındayken saldırıldığını gösteren herhangi bir görüntü bulunmakta mıdır?
- Bu görüntüler ilgili adli ve idari mercilere iletilmiş midir?
- Saldırı kayıtlara göre ne kadar sürmüştür? Bahsi geçen saldırının yapıldığını gösteren herhangi bir emniyet gücü kaydı bulunmakta mıdır? Saldırı esnasında o bölgede kaç polis memuru bulunmaktadır, bu memurlar hangi sebeple saldırıya müdahale etmemiştir?
- Bu saldırı ile ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ilgili birimlere herhangi bir başvuruda bulunulmuş mudur, bu başvurunun sonucu ne olmuştur?
-Saldırı esnasında orada bulunan görgü tanıklarının ifadesi alınmış mıdır? Alınmışsa hangi tarihte alınmıştır?
-Saldırının failleri tespit edilmiş midir, haklarında gereken adli süreç başlatılmış mıdır?


  http://www.radikal.com.tr/114409411440948

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ZEHRA - siduri

  Balçiçek Pamir'in röportajında kameralarl ilgili şu ifade geçiyor: "Kameraların bir çoğu tahrip edilmiş sadece bir tanesinden istenilen görüntüye ulaşılabilmiş, eşgaller inceleniyormuş." Eee öyle bir olay olmadığına göre, daha çekimler bitmemiştir. Daha çekilecek, montajlanacak, servis edilecek..Fragmanları ailecek heyecanla bekliyoruz:)

  Yalan... - çağçağ

  Hanımefendi röportajında aynı gün karakola başvurduğunu tüm işlemleri yaptırdığını söylemişti, ayrıca valinin açıkladığı kamera kayıtları nerede. Alçakça bir yalan ile gezi eylemlerini karalamaya çalıştılar lami çimi yok bunu itiraf etsinler...

  Yalan oldugunu biliyoruz - efeg27

  Daha önce vali kayıt yok dedi, olaylarda olmayıp twiteer yada facebookdan destek verenler bile yakalandı ama ne hikmetse 70-80 kişilik üstü çıplak ellerinde deri eldivenli güruhtan haber yok! İlginç olan sanki bu güruh bir tek bu olay için bir araya gelmiş ve sonra yok olmuş! arada dayak yiyen yaşlı amca ve kızı da yok! Bu olaydan önce bu güruh neden ortalarda yoktu, olay esnasında neden yok ve olaydan sonra neden yok... açıklayabilen varmı ?

  nasıl bir iş bu? - drozer

  Bir hukuk devletinde, bir başbakanın, elinde hiçbir somut kanıt olmadan, bir konuyu defalarca ve ısrarla meydanlarda insanlara tekrarlamasına verilebilecek tek tepki 5 yılda bir yapılan seçimde kullanılacak oylar mıdır sadece?..

  Düştü maskeniz. - ganjml

  Ederiniz de,kaliteniz de,söylediğiniz sözün hükmü de attığınız yalan kadar işte.Burdan gezinin simgesi o türbanlı kadın diye gezi direnişine kara çalmaya çalışanlara sesleniyorum,hadi çıkıp konuşsanıza,sizden korkulur,şimdi de polis içinde bir grubun komplosu deyip yine mağduruz da mağduruz türküsünü söylersiniz alim allah,nasılsa utanmak falan hak getire.

  Bilgi edinme parodisi - yazarın sonu

  Yahu ben birinin de bilgi edinmeye başvurup: açık, seçik, doyurucu bir cevap aldığına şahit olmadım bugüne kadar. Hep pinpon topu gibi oradan oraya havale etme durumu söz konusu. Ya da yakar top gibi kurumlar için bu bilgi edinmeler. Bizimle ilgili değil, bize değmesin... Kamu çalışanları ne düşünüyorlar acaba; bize dokunursa yandık mı? Biraz daha inisiyatif biraz daha gayret!

  Zehra? - siduri

  Radikal, Balçiçek Pamir'in röportajına atıfta bulunarak "Zehra" başlığıyla bu haberi defalarca yazmış, defalarca ben de bu olaya inanmadığımı yazmıştım. Verilen hanerde darp başvurusu yapıldığı yazıyordu. Radikal acaba bununla ilgili bir tekzip yayımlar mı? Balçiçek Pamir mesela kiminle görüşmüştür? ve sorular sorular...