Kabine: Kasıt yok, ihmal inceleniyor

Kabine: Kasıt yok, ihmal inceleniyor
Kabine: Kasıt yok, ihmal inceleniyor

Orgeneral Özel dün Başbakan Erdoğan a bilgi verdi. Fotoğraf: CEM ÖKSÜZ /AA

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Uludere’de 35 sivilin TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanında can vermesinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ilk kez bir araya gelerek olayın ayrıntılarını yüz yüze konuştu. Bakanlar kurulu toplantısının ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise “Olayda kesinlikle kasıt yok, ihmal olup olmadığı inceleniyor” dedi.
Günün ilk toplantısında Orgeneral Özel, Erdoğan’a, olayın meydana geliş şekli ve Genelkurmay’ın başlattığı soruşturma ile ilgili bilgi verdi. Faciaya yol açan yanlış istihbaratın Kuzey Irak’taki insansız hava araçlarından (İHA) geldiği bilgisi Başbakan Erdoğan ’a verildi. “3-5 katır sınırı geçti. Yaya geçişi algılandı” gibi istihbaratların, tamim olarak birliklerle paylaşıldığı ve genel bir tamim yayımlanması için terörist faaliyetlerden emin olunması ve kesin bilgiye dayalı olması gerektiği, son olayda ise bir tamim beklenmediği, İHA’lardan gelen anlık istihbaratın anında değerlendirildiği ifade edildi. 

Olağandışı uzun sürdü
Başbakan Erdoğan, Özel’le yaptığı baş başa görüşmenin ardından saat 15.40’ta topladığı bakanlar kurulunda bölgeye giden bakanları dinledi. 6.5 saatlik en uzun toplantılarından birini yapan Bakanlar Kurulu’nda, Uludere’de yaşanabilecek provokasyonlar konusunda endişeler dile getirildi. Toplantının ardından açıklama yapan Arınç, Şırnak’ta adli soruşturmanın başlatıldığını, ihmal ve zaafiyetin olup olmadığının belirleneceğini ifade etti. 

Tazminat ödenecek
Arınç, ölenlerin yakınlarına tazminat da ödeneceğini, olayın oluşum şekline bağlı olarak tazminat miktarının değişik kaynaklardan artırılacağını söyledi. Arınç, olayın oluşuna ilişkin şunları söyledi: “Alınan istihbarat neticesinde terör örgütünün sızma yapmasını engellemek için İHA görüntüleri alındı. Tekli kol halinde yürüyorlardı. İHA’dan kimlik tespiti mümkün değildi, uyarı amaçlı olarak aydınlatma fişeği ve top ateşi yapıldı.”