Kaçak yapı ve hakarete indirim

AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, pazar günkü Meclis toplantısında TCK tasarısının daha önce kabul edilen iki maddedesi
için tekriri müzareke (yeniden görüşme) isteyeceklerini açıkladı.

ANKARA - AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, pazar günkü Meclis toplantısında TCK tasarısının daha önce kabul edilen iki maddedesi
için tekriri müzareke (yeniden görüşme) isteyeceklerini açıkladı. Çelik, CHP ile sağlanacak ortak uzlaşma doğrultusunda başka maddelerin de yeniden görüşülmesinin gündeme gelebileceğini ifade etti.
Çelik'in "Yeniden görüşülecek" dediği iki madde şöyle:
Kaçak yapılaşma: Tasarının 'imar kirliliğine neden olma' başlıklı kaçak yapılaşmaya ağır cezalar getiren 184. maddesine birçok AKP'li itiraz etti. AKP, yapı kullanım izni alınmamış binalara elektrik, su telefon veya gaz bağlantısı yapana, bu tür binalarda sınai veya ticari faaliyete izin verene 3 yıla kadar hapis cezası öngören bu maddeye 'Geriye yürümez' şeklinde açık bir hüküm koymayı planlıyor.
Hakarete indirim
Hakaret suçu: Tasarının 125. maddesinde, bir kişiye hakeret eden için 6 ay ila 2 yıl arasında hapis öngörülüyor. AB'nin de yüksek bulduğu bu cezanın alt sınırı 6 aydan 3 aya indirilecek. Bu düzenlemeye CHP'nin de itirazı yok.
Bu arada TBMM Adalet Komisyonu'nun CHP'li üyesi Orhan Eraslan, dünkü açıklamasında AKP'den yapmayı düşündükleri düzenlemelerle ilgili kendilerine 'gayriresmi' öneriler geldiğini söyledi.
Tecavüze indirim mi?
Eraslan'ın verdiği bilgiye göre AKP'nin yapılmasını istediği değişiklikler arasında 'tecavüz faillerine mağdurla evlenme koşuluyla ceza indirimi' öngören bir hükümün yasaya girmesi de yer alıyor.
CHP'ye önerilen başka bir düzenleme de 'kamu görevini izinsiz üstlenenlere verilen cezanın kaldırılması' yönünde. AKP'liler, bu madde gereği, devletin kadro sıkıntısı nedeniyle birçok camide Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olmadan görev yapan imamların da hapis cezası alabileceğini dile getirerek yeni düzenleme yapılmasını istiyor.
AKP'liler tasarıdaki çevre kirliliğine neden olanlanlara verilecek cezaları düzenleyen maddedeki yaptırımların yüksek olmasından da yakınıyor.
CHP'li Eraslan, 'hakaret suçu' dışında AKP ile bir uzlaşmalarının bulunmadığını ifade ederek, 'tecavüzcüye evlenme koşullu ceza indirimi' düzenlemesinin 'çok vahim' olduğunu söyledi.