Kaçak yapılara su ve elektrik serbest

AKP hükümeti, göreve geldiği günden bu yana gerçekleştirdiği gecekondu aflarına bir yenisini daha ekledi. Bütçe Kanunu'na konulan bir hükümle, 12 Ekim 2004 tarihinden önce inşaat ruhsatı alınan...

ANKARA - AKP hükümeti, göreve geldiği günden bu yana gerçekleştirdiği gecekondu aflarına bir yenisini daha ekledi. Bütçe Kanunu'na konulan bir hükümle, 12 Ekim 2004 tarihinden önce inşaat ruhsatı alınan, ancak henüz yapı ruhsatı alamamış yapılara geçici olarak elektrik ve su aboneliği imkânı verildi. 2006 Bütçe Kanunu'na TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda eklenen, önceki gece de Genel Kurul'da aynen kabul edilen düzenleme, kaçak yapılara kısmi af niteliği taşıyor. Bu hükümle hükümet, Türk Ceza Kanunu'nda kaçak yapılara önlem olarak kendi getirdiği düzenlemeyi de deldi.
Belediye başkanları istedi
Geçen yıl Türk Ceza Kanunu'na (TCK) konulan bir maddeyle, 12 Ekim 2004 tarihinden önce yapılan kaçak yapılara elektrik, su, telefon aboneliği bağlayanlara iki ile beş yıl arası hapis cezası getirildi. TCK'daki bu madde nedeniyle hizmet götüremedikleri için halktan tepki aldıklarını belirten AKP'li belediye başkanlarından gelen baskı üzerine, Bütçe Kanunu'na önergeyle ekleme yapıldı. Buna göre, 12 Ekim 2004 tarihinden önce inşaat ruhsatı alınmış ve yapılmış olup, kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde, geçici olarak su ve elektrik bağlanabilecek. Ancak bu şekilde su ve elektrik bağlanması kazanılmış bir hak teşkil etmeyecek.
Nitelikli çoğunluk aranmadı
Kanunun af niteliği taşıyan bu maddesinin nitelikli çoğunlukla kabul edilmesi gerekirken, dünkü oylamada nitelikli çoğunluk aranmayarak el kaldırmak suretiyle oylama yapıldı. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurulması durumunda bu düzenlemenin iptali söz konusu olabilir.