Kaçak yapıya da hizmete de hapis

Kaçak yapılara karşı çifte önlem geldi. Hem kaçak yapı yapanlar hem kaçak yapı inşaatlarına altyapı hizmeti götüren kamu görevlileri, iki yıldan beş yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Ceza sistemini değiştiren yeni TCK, dün Resmi Gazete'de yayımlandı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Kaçak yapılara karşı çifte önlem geldi. Hem kaçak yapı yapanlar hem kaçak yapı inşaatlarına altyapı hizmeti götüren kamu görevlileri, iki yıldan beş yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Ceza sistemini değiştiren yeni TCK, dün Resmi Gazete'de yayımlandı.
1 Nisan 2005'te uygulaması başlayacak yasanın 'imar kirliliğine neden olma' başlıklı 184. maddesi, 'kaçak yapı patlamasına önlem' amacıyla dünden itibaren yürürlüğe girdi. Böylece kaçak yapılarla ilgili düzenleme ilk kez TCK'da yer aldı. Kaçak inşaatlara altyapı hizmeti götüren kamu görevlileri de ilk kez hapis cezası alacak.
Yeni TCK'da yer alan maddeye göre yapı ruhsatı alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran, bir-beş yıl arası hapisle cezalandırılacak. Yapı ruhsatı olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına izin verene de bir-beş yıl hapis cezası verilecek. Böylece belediyeler başta olmak üzere Tedaş, Telekom'da çalışan kamu görevlilerine de ceza verilmiş olacak.
Sinai faaliyete ceza
Kaçak yapılarda sinai faaiyet de yasaklandı. Ticari faaliyet ise yasak kapsamına alınmadı. Buna göre yapı kullanma izni alınmamış binalarda herhangi bir sinai faaliyetin icrasına müsaade edenler iki-beş yıl arası hapisle cezalandırılacak. Ancak bu ceza belediye sınırı dışındaki arazilerde kurulan, organize sanayi bölgeleri, hipermarketler ve fabrikalar için geçerli olmayacak.
Maddeye göre, 'ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak yaptığı veya yaptırdığı binayı imar planına uygun hale getirenler' hakkında dava açılmayacak, açılanlar düşecek, verilmiş cezalar ise sonuçlarıyla ortadan kalkacak.