Kadın istihdamı için kreş desteği

Kadın istihdamı için kreş desteği
Kadın istihdamı için kreş desteği
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Hükümet, kadın istihdamını arttırmak amacıyla yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Projeyle, çocuklarına bakmak zorunda olan kadınların çalışma hayatını bırakmasını önlemek için ‘kreş desteği’ gelecek. Destek için kadının çalışması ve çocukların 0-5 yaş arasında olması gerekecek. 

Bakanlığının 1. yılı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bakanlığının kuruluşunun 1. yılı nedeniyle, önceki akşam Ankara’da ‘365 Güncesi’ adıyla düzenlenen yemekli toplantıda gazetecilerle bir araya geldi ve bakanlığının 1 yılını değerlendirdi. Özellikle kadın istihdamına yönelik projelere değinen Şahin, pozitif ayrımcılık yaparak uygulamada ilk kez yüzde 30’u yakaladıklarını belirtti. Bunun ilerleyebilmesi için aile ve yaşantısının uyumlu hale dönüştürülmesi gerektiğine değinen Şahin, “Ücretli izinlere ilişkin TEPAV’la çalışmaya başladık. Esnek çalışma modelinin sosyal güvenlik ayağını çalışıyoruz. Kreş ve bakımevlerini çalışıyoruz ve bunları kısa sürede tamamlayıp burada kadına sosyal destek mekanizmasını koymalıyız” dedi. 

Kreşte altyapı hazır
Bakanlık bir süredir, çocuklarına bakmak zorunda kaldığı için çalışma hayatından uzak kalan kadınlara yönelik bir proje üzerinde çalışıyor. TÜSİAD, AÇEV, KAGİDER gibi birçok sivil toplum örgütünün de görüşü alınan projeye göre, çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarına kreş desteği verilecek. Kreş desteği verilecek kadınlar ise sosyal yardımların sunumunda ihtiyaç duyulan muhtaçlık tespitinin belirlenmesi amacıyla geliştirilen Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) ile belirlenecek. Destek için çocukların kreşlere gönderilmesi de şart olacak. Yani evde baktırılan çocuklar için bu destek verilmeyecek. Kreş yardımının ne kadar olacağı ise şu anda belirlenmedi. Ancak 300 lira olabileceği konusunda bazı öneriler de gündeme geldi.
Bakanlık bir yandan da ‘mahalle arası kreş’ projesi üzerinde çalışıyor. Kadın kooperatifleri aracılığı ile her mahalleye kreş yaptırılması planlanıyor. Ancak yürürlükteki kooperatif yasası değişmeden kadın kooperatiflerinin kurulup yaygınlaşmasının mümkün olmadığı görüldü. Bunun üzerine bu konudakı sıkıntıların giderilmesi amacıyla yasada değişiklik için de bir çalışma başlatıldı. Kooperatifcilik yasasında ‘kadına pozitif ayrımcılık’ sağlayan düzenlemeler de yeni yasama yılında Meclis gündemine getirilecek. 

Cinsel suçlarla mücadele
Geçen yasama döneminde Meclis gündemine gelen ancak yasalaşamayan, kadına ve çocuğa yönelik cinsel suçlarda cezaları ağırlaştıran yasa tasarısı için de çalışmalar devam ediyor. Adalet Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışmada kamuoyunda ‘hadım düzenlemesi’ olarak bilinen “cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı veya reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan mahkûm olanların, testosteron etkisini önemli ölçüde azaltıcı tedaviye tabi tutulmasına” ilişkin hükmün tasarıda ‘tıbbi tedavi’ şeklinde genel bir tanımlama ile yer almasına karar verildi.

‘Steve Jobs da bir yetimdi’
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin konuşmasında, TÜBİTAK’la Bilim Kampı’nın düzenlendiğini anımsattı:
“Onlara dedik ki, ‘Sizin hiçbir eksiğiniz yok. Siz Harvard’da da okuyabilirsiniz, Steve Jobs da bir yetimdi.’ Onun için bizim hedefleri büyük koymamız gerekiyor. Bunu yaparken de eğer ailelerin durumu mali olarak çocuklarını vermek durumunda kalıyorsa biz bunu ayırdık ve ailelere mali destek vererek herkesin kendi annesinin, babasının yanında yetişeceği ortamları sağlamaya çalıştık.”