KADIN MUHABİRLERE HAKARET ETMİŞTİ Başbakan'ın talimatıyla disipline sevk edildi

KADIN MUHABİRLERE HAKARET ETMİŞTİ
Başbakan'ın talimatıyla disipline sevk edildi
KADIN MUHABİRLERE HAKARET ETMİŞTİ
Başbakan'ın talimatıyla disipline sevk edildi

Meclis’te uyurken çekilen fotoğrafının bir gazetenin manşetinde yer alması üzerine 4 kadın gazeteciyi “Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam, ‘Bunların doğal hali bu’ diye… Ahlaksız olurum değil mi?” sözleriyle taciz eden AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla disipline sevk edildi.
CHP ’li Kamer Genç’e küfretmesiyle gündeme gelen Aslan’ın Meclis kulisinde 4 kadın gazeteciyi taciz etmesine yönelik tepkiler sürüyor. Aslan’a muhalefet partilerinin yanı sıra kendi partisinden de eleştiri geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin konu hakkında Twitter’dan yaptığı açıklamada, Aslan’ı sözlerinden dolayı kınadı.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek de olayla ilgili Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Çiçek, 4 kadın gazeteciyi de arayarak üzüntülerini iletti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise Meclis kulisinin milletvekillerinin mahremi olduğunu vurgulayarak, “16-17 günden beri çok yoğun çalışma temposunda olan milletvekillerinin zaman zaman esnemesi, uykuya geçmesi ilk defa olmuş bir olay değil. Bu insani bir şeydir. Gidip onu çekip bunu manşetlere taşımayı doğru bulmuyorum. Ahlaki de bulmuyorum” dedi. Çelik, “AK Parti Tokat Milletvekili Zeyit Aslan’ın bayan gazetecilerle konuşurken kullandığı dil ve üslubu kesinlikle AK Parti’ye ve Zeyit Aslan’a yakıştırmıyorum. Keşke böyle bir talihsiz beyanda bulunmasaydı. Keşke böyle bir dil ve üslup kullanmasaydı” diye konuştu. Çelik, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Aslan’ın disiplin kuruluna sevk edildiğini söyledi. 

Partiler tepkili 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da Aslan’ın sözlerinin kabul edilemeyeceğini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise cinsel ayrımcılık noktasına varan söylemleri kınadığını belirterek, geçmişte de ciddi sıkıntılar yaratan Aslan’a, partisi tarafından gereğinin yapılmasını istedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise TBMM binasına, Türkiye’ye, Türk milletine yakışmayan bir üslup, tavır izlediklerini söyledi. Şandır, “Hanım gazeteciye karşı bu çirkin davranışı telin ediyoruz. Asla kabul edilemez, haklı görülemez” dedi.