Kadın sanıklar kadın doktor isteyebilecek

Adalet Komisyonu, 333 maddelik ceza muhakemeleri usulü kanunu (CMUK) tasarısının 30 maddesini daha kabul etti. Böylece iki günde tasarının 102 maddesi benimsendi.

ANKARA - Adalet Komisyonu, 333 maddelik ceza muhakemeleri usulü kanunu (CMUK) tasarısının 30 maddesini daha kabul etti. Böylece iki günde tasarının 102 maddesi benimsendi. Dünkü görüşmelere tasarının 'kadının muayenesi' başlıklı maddesi damgasını vurdu.
Harem-selamlık hastaneler
CHP'liler, kadın şüpheli ve sanıkların istemesi durumunda kadın doktor tarafından muayene edilmesi, kadın doktor yoksa muayene sırasında bir yakının ya da bir başka kadının bulunmasına ilişkin hükme karşı çıktı. Doktor olan CHP'li Canan Arıtman, "Biz hekimler, karşımızdakini cinsel obje olarak görmeyiz. Böyle bir ayrıcalık tanırsanız, sağlık kuruluşlarında kadın hasta kadın doktor, erkek hasta erkek doktor istediğini söyleyebilir" dedi. CHP'li Orhan Eraslan da, "Harem-selamlık hastaneler mi olacak?" diye tepki gösterdi.
CHP: Bu ortaçağ ahlakı
AKP'li Recep Özel, "Benim eşimi kadın doktora götürmeyi tercih etme hakkım varsa, bu hakkı sanık ve şüpheliye tanımak da doğal. Bu ahlak ve geleneklere uygun bir düzenleme" diye maddeyi savundu. AKP'li Hüsrev Kutlu da, kadın ve erkeklerin yaratılışta eşit olmadığını söyledi. Kutlu, "Rusya'da kadın ve erkekler hamama birlikte giriyormuş. CHP'nin böyle bir özlemi mi var" dedi. Eraslan'ın "Bu bir ortaçağ ahlakı ve hekim anlayışı" sözlerine, Kutlu, "Bu benim ahlak anlayışıma uygun bir madde" yanıtını verdi. AKP'li Mehmet Korkmazcan da, "Erkek doktorlar, dışarıda muayeneyi ballandıra ballandıra anlatıyorlar" deyince CHP'lilerden tepki aldı.
Tartışmalardan sonra madde aynen kabul edildi. Tasarının şüpheli ve sanıkların parmak, ayak izinin alınması ve bunların dosyaya eklenmesine ilişkin düzenleme de AKP'lilerin oylarıyla komisyondan geçti.