Kadın vekillere mescit

TBMM'de kadın milletvekilleri için de mescit açıldı. Ancak, milletvekillerinin yaklaşık beş ay önce açılan mescidin varlığından tesadüfen haberi oldu.

ANKARA - TBMM'de kadın milletvekilleri için de mescit açıldı. Ancak, milletvekillerinin yaklaşık beş ay önce açılan mescidin varlığından tesadüfen haberi oldu.
Meclis yetkililerinden alınan bilgiye göre, bir süre önce kadınlar için de küçük bir mekânda mescit açıldı. Kenarda kalan bu mescidin varlığı uzun süre fark edilemedi.
Birkaç gün önce daha büyük bir mekânda yenileme çalışmaları başladı. Kadınlar tuvaletine yakın olan bu odanın temizlenmesi ve yeşil bir halıyla donatılması, CHP'li kadın milletvekillerince fark edildi. CHP'liler, çalışanlardan odanın kadınlar için mescit amacıyla donatıldığını öğrendi.
CHP'li İdare Amiri Erdoğan Yetenç'e başvuran kadın milletvekilleri,
"Bilgim yok" yanıtını aldı. Yetenç yaptığı kısa araştırmadan sonra yeni mescidin TBMM Genel Sekreterliği tarafından düzenlendiğini öğrendi. Yetenç'e, "Eskiden bir mescit vardı, onu yeni bir mekâna taşıyoruz" bilgisi verildi.
Yetenç, konunun Başkanlık Divanı'nda değerlendirilmediğini ve alınmış bir karar bulunmadığını söyledi. Yetenç, Divan'ın yarınki toplantısında konuyu gündeme getirecek. TBMM kulislerinden yalnızca milletvekilleri yararlanabiliyor. Meclis görevlileri ve konuklar kampüs içindeki camide ibadetlerini yerine getirebiliyor.