Kadına şiddet vekilliğe engel

Kadına şiddet vekilliğe engel
Kadına şiddet vekilliğe engel

AKP Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan şiddet gördüğü iddiasıyla eşinden boşanmıştı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, kadına ve çocuğa karşı şiddet uygulayanlarla, cinsel tacizciler ve işkencecilere milletvekili olma yolunu tamamen kapatan bir hükmün yeni anayasaya yazılması üzerine uzlaştı
Haber: RIFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni Anayasa’nın ‘yürütme’yle ilgili maddelerini yazmayı dün de sürdürdü. Komisyon, ‘milletvekili seçilme yeterliliği’ maddesine, milletvekili olabilmek için yeni kriterler ekledi. Maddenin ilk fıkrası olan milletvekili seçilme yaşında uzlaşı sağlanamazken, AK Parti ve BDP 18, CHP 21, MHP ise 25 yaş sınırını önerdi.
Maddenin ikinci fıkrasında yer alan ‘milletvekili seçilme kriterlerini’ belirleyen maddenin fıkralarında ise büyük oranda uzlaşı çıktı. Seçilme veya aday olma yeterliliğine engel olan suç tasnifleri genişletilirken, BDP tarafından önerilen ‘yüz kızartıcı suçlar dahil olmak üzere, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, insanlığa karşı suçlar, işkence, kadına ve çocuğa yönelik şiddet suçları’ diğer partilerin de kabul etmesiyle ‘seçilme veya aday olma yeterliliğine engel’ olan suçlar arasına alındı. MHP, bu suç kategorilerine ‘terör suçlarının’ da eklenmesini istedi. Ancak bu öneri diğer partiler tarafından kabul görmedi. Maddeye milletvekili seçilebilmek için gerekli eğitim şartları da yazıldı. ‘İlköğretim mezunu olmayanlar ve Türkçe okuma yazma bilmeyenler’in milletvekili olamayacağı belirtilirken, BDP buna itiraz etti. Ancak BDP’nin itirazı göz önüne alınmadı.