Kadına şiddete elektronik bileklik

Kadına şiddete elektronik bileklik
Kadına şiddete elektronik bileklik
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın kadına şiddete yönelik yaptığı konuşma sırasında bazı CHP'li milletvekilleri Genel Kurul'u terk etti. Bakan İslam, kadına şiddet olaylarında da bileğe elektronik bileklik uygulamasının marttan itibaren hayata geçirileceğini açıkladı. İslam, kadına yönelik şiddette yüzde 40 artış olduğunu da açıkladı. Yetkililer, şiddette artış olmadığını, daha görünür hale geldiğini savunuyordu.

RADİKAL - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "elektronik bileklik" uygulamasının, şiddet vakalarında da uygulanabilmesi için İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile işbirliğine gittiklerini, Mart 2015 itibariyle Ankara ve İzmir illerinde pilot uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

PANİK BUTONU YETERSİZ

İslam, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin Gündemdışı konuşmalarını yanıtladı. Koruyucu ve önleyici tedbirler arasında yer alan " Güvenlik Butonu" sistemini revize edeceklerini belirten İslam, mağdur kadınlara "güvenlik butonu" verilmesi şeklinde 2012 yılından beri uygulanan Elektronik Destek Sistemi pilot uygulamasının etkinliğinin tek başına düşük olduğu verisini elde ettiklerini kaydetti.

EN ETKİN SİSTEM BİLEKLİK

Şiddet mağduru ve şiddet uygulayanın birlikte izlendiği "elektronik bileklik" uygulamasının mağdurların korunmasında en etkin elektronik destek sistemi olduğunu ve bu sistemin Adalet Bakanlığı tarafından başarılı bir şekilde uygulandığını gördüklerini dile getiren İslam, "Söz konusu teknik takip sisteminin şiddet vakalarında da uygulanabilmesi için İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile işbirliğine gittik. Mart 2015 itibariyle Ankara ve İzmir illerinde pilot uygulamaya başlayacağız" bilgisini verdi.

Ayrıca şiddet uygulayana yönelik çalışmaların altyapısını da hazırladıklarını ifade eden İslam, "Mağdurlara yönelik çalışmaların yanı sıra şiddet uygulayana yönelik farkındalık artırma ve rehabilitasyon çalışmalarının da önemli olduğunu düşünüyoruz. Ankara İl Müdürlüğü tarafından yürütülen pilot çalışma kapsamında, tedbir kararı bulunan 75 kişiye öfke kontrolü programını uyguladık ve olumlu sonuçlar aldım" diye konuştu.

CHP'DEN PROTESTO

Öte yandan Bakan İslam, kürsüye geldiği sırada, CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ dışındaki tüm CHP milletvekilleri Genel Kurul'dan ayrıldı. İslam'ın konuşmasının adından, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, ayağa kalkarak, söz almadan CHP'nin bu tutumunu eleştirdi.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Yeni'yi söz alamadan konuştuğu için uyardı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de Yeni'ye tepki gösterdi ve özür dilemesini istedi. Gök ile Yeni arasında tartışma yaşandı. Gök, Bahçekapılı'dan, Yeni'ye kınama cezası verilmesini istedi.

Bahçekapılı, Gök'e, "Bana sözlü şiddet uyguluyorsunuz. Şiddete yönelik özel bir gün. Tavrımızın, duruşumuzun bu olması gerekir" ifadesini kullandı.
AA

Özgecan'ın annesi: Ne olur iki üç yıl yatıp çıkmasınlar

HDP'li Demirtaş'tan Ayşenur İslam'a: İki tane erkeğin ağzına bakıyorsunuz!


  http://www.radikal.com.tr/129545112954514

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tavırlar - user762143

  kadına şiddet için bileklikmiş bu mesele daha dipten alınmalı herşeye pansuman çözümleer yapılıyor başta okullarda bu konu işlenmli gerçi öğretmen eşi bile şiddet uyguluyor o kadar şiddete meyilli bir toplum haline geldik ki şiddet sadece vurmak kırmak değil aynı zaman da berkin elvanın annesine dahi meydanlarda pervasızca konşmak senin anneye ve bayana tavrın önemli devlet başkanının tavırları önemli

  Kadına şiddet! - brotherlouie

  Aldığınız veya almak istediğiniz yöntemlerin hepsi geçersizdir. Ülkenin cumhurbaşkanı bile kadın erkek eşitliğine inanmıyorken ve TV ekranlarından 7 gün 24 saat din kisvesi altında insanlar yobazlaştırıldığı sürece bu yöntemlerden bir sonuç elde edemezsiniz. Bence iktidardan uzaklaşın ve bir daha da seçime girmeyin herşey düzelecektir. KIsacası tek sorun ve sorumlu AKP hükümetidir.

  Hah şöyle, dürüst olmaya başlayın. - Elif26

  Kadına karşı şiddetin %40'tan fazla arttığını biliyoruz, ama arttığını kabul etmek de bir adım bu hükümet için. Kadına karşı şiddeti, kadın ayrımcılığını arttıran sizin partinizin kadın düşmanı, kadına karşı ayrımcı sözleriniz ve yasalarınız. Kadının kıyafetinden kahkasına, dansına kadar her konuda eleştiren, kadın-erkek eşitliğine inanmadığınızı söyleyen siz. "Tecavüze uğruyorsa doğursun, kendini öldürsün"e getiren siz. "Evdeki işler yetmiyor mu?" "Kadın evin süsüdür" diye kadına rol veren siz. Size oy veren herkesin kadına karşı şiddette sorumluluğu vardır.

  Türkiye - user391079

  Oldukça etkileyici bir çözüm kim bulduysa helal olsun!!!