Kadınlara çağrı: Sesinizi yükseltin

Kadınlara çağrı: Sesinizi yükseltin
Kadınlara çağrı: Sesinizi yükseltin
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin'de kadınlara seslenerek, "Mardinli hanım kardeşlerim dayak, şiddet karşısında boyunlarını eğmeyecek, şiddeti sineye çekmeyecekler. Hanım kardeşlerimiz haklarını bilsin, şiddet karşısında seslerini yükseltsinler" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Mardin’de kadınlara seslenerek, “Mardinli hanım kardeşlerim dayak, şiddet karşısında boyunlarını eğmeyecek, şiddeti sineye çekmeyecekler. Hanım kardeşlerimiz haklarını bilsin, şiddet karşısında seslerini yükseltsinler” dedi.
Mardin’deki temasları kapsamında önce 47 tesisin toplu açılışını gerçekleştiren Erdoğan, bu yıl 8 Mart Kadınlar Günü’nde Siirt’te olacaklarını söyledi: “Mardin’den iki önemli konuda ricam var. Biliyorum Mardin’de kadına el kalkmaz, kadına da çocuğa da şiddet uygulanmaz. Ama eğer bu yanlışı yapanlar varsa, bu hataya düşenler varsa, toplum olarak Mardinliler olarak, o kişileri uyaracak bu insanlık dışı davranıştan vazgeçmelerini isteyeceğiz. Hanım kardeşlerimiz haklarını bilsin, şiddet karşısında seslerini yükseltsinler.” 
Lütfen silahları gömün

Konuşmasında çözüm sürecine değinen ve “Tarihi bir adım attık. Türkiye ’de ret, inkâr, asimilasyon politikalarına son verdik” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Şimdi sizlerden bir adım bekliyoruz. Biz bu adımı özellikle hanım kardeşlerimizden, annelerden bekliyoruz. Şu terörün kanlı cinayetlerine, sinsi baskısına artık ‘dur’ demenizi, cesaretle buna karşı çıkmanızı bekliyoruz. Artık acıları, ölümleri değil, sevinçleri konuşmak istiyoruz. Artık silahların değil fikirlerin, siyasetin konuşmasını istiyoruz. Savaş kolaydır, barış zordur, zor olana talibiz. Diyoruz ki, lütfen artık silahı gömün.” 
Dökülüyor, sefalet

Daha sonra Hilton Oteli’ne geçen Erdoğan, İl Başkanlığı İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı. Erdoğan, toplantıda Mardin’in 1800 seçim sandığının bulunduğunu ve bu sandıkları korumakla görevli 18 bin partilinin olması gerektiğini belirterek ilçe teşkilatları ile ilgili salonda yoklama yaptırdı. Yönetimde bulunanların ayağı kalkmasını isteyen Başbakan Erdoğan , sayıyı az görünce İl Başkanı İbrahim Fide’yi yanına çağırarak nedenini sordu. Salonda bulunanlardan bazıları bazı arkadaşlarının içeri alınmadığını söyleyince Erdoğan, korumalara talimat verip, dışarıdakilerin içeri alınmasını istedi. Başbakan daha sonra kadın ve gençlik kollarına yönelik yoklama yaptırdı ve Gençlik Kolları’nda da yeteri kadar katılımın olmadığını görünce , “Gençlik kolları dökülüyor, sefalet” dedi.