Kadınlara 'savaş' çağrısı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kadınlardan, hak ve özgürlüklerini elde edebilmek için savaşım vermelerini istedi. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 70. yıldönümü dolayısıyla dün bir mesaj yayımlayan Sezer, kadın sorunlarının yalnızca yasalarla çözülemeyeceğini belirterek...

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kadınlardan, hak ve özgürlüklerini elde edebilmek için savaşım vermelerini istedi. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 70. yıldönümü dolayısıyla dün bir mesaj yayımlayan Sezer, kadın sorunlarının yalnızca yasalarla çözülemeyeceğini belirterek, "Kadınlarımızın kendi hak ve özgürlükleri için verdiği savaşım tüm yasa ve önlemlerden çok daha önemli" dedi.
Kadın haklarında büyük aşama kaydedilmesine karşın kadına yönelik şiddet, baskı ve ayrımcılığın izlerinin hâlâ görüldüğünü belirten Sezer, şunları söyledi: "Ailede başlayan ayrımcılık ve dışlanmışlık toplumsal yaşama yansımakta, kadını ikinci planda gören yanlış düşünce, siyasal ve toplumsal yapıyı olumsuz etkilemekte.
Bu sorunların üstesinden ancak toplumsal bilinçlenme ve eğitimle gelinebilir. Bugün kadınların siyasetteki temsil oranı 1930'larda öncü olan Türkiye'nin hedeflerinin gerisinde kaldı. Kadınların siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükseltilmesi Türkiye'ye sorunlarını çözme konusunda güç kazandıracak ve Türkiye'nin uluslararası alanda saygınlığını artıracak."
Başbakan Tayyip Erdoğan da mesajında, bir toplumda kadına gösterilen saygı, verilen değer, hak ve sorumlulukların o toplumun çağdaşlık ve gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde önemli rol oynadığını söyledi.