Kadıoğlu: Heykel istemem

Esenyurt Kültür Merkezi'ndeki heykel ve resimlere gösterdiği tepki ve öğretmenleri Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne 'atamasıyla' gündeme gelen yeni Belediye Başkanı AKP'li Necmi Kadıoğlu, 40 kişiyi daha 'bahçelere' gönderecek.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Esenyurt Kültür Merkezi'ndeki heykel ve resimlere gösterdiği tepki ve öğretmenleri Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne 'atamasıyla' gündeme gelen yeni Belediye Başkanı AKP'li Necmi Kadıoğlu, 40 kişiyi daha 'bahçelere' gönderecek. Kadıoğlu, belediyede Atatürk resmi dışında bir resim ve heykel istemiyor.
Başkanlığının ilk günü, Kültür Merkezi girişini 'güvenlik nedeniyle' kapatıp öğrencileri içeri almayan, karikatür ve tiyatro öğretmenlerini Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne atayan Kadıoğlu, resim ve heykellerin kaldırılması için yasaları inceleyeceğini söyledi.
Kadıoğlu, "Ben heykeller değil, resimler için 'Hatları çok belli' dedim. Heykel var, heykel var. Devlet dairesinde uyduruk resim ve heykel olamaz. Atatürk dışında başka bir resim ve heykelin olması yanlış. İnsanlar girip çıkıyor buraya. Estetik olmalı. Çıplaklığına karşı değilim, devlet dairesinde olmasına karşıyım" dedi.
Kültür Merkezi'nin farklı bir binaya taşınarak hizmete devam edeceğini belirten Kadıoğlu, sürgün iddialarını da reddetti. Kültür Merkezi'ndeki eğitmen sanatçıların işçi kadrosunda gösterildiğini belirten Kadoğlu, şöyle konuştu:
'Sürgün Kars'a olur'
"İşçiden sürgün olmaz. Sürgünde adamı gönderirsiniz Kars'a. İşçi olarak girmiş adam. Ağaçların salkımları hiç ellenmemiş. Yaz geliyor. Çoğu belediyeye gelmiyor ama imzaları var. Dört gün çalışacağım, işe gelmeyeceğim diye bir şey olur mu? Bana da işçi lazım.
Park ve bahçelere atamalar sürecek. Daha başkaları da var. Personel müdürü bana getiriyor, ben de atıyorum. 'Şu anda sağda solda duran varsa bana getir' diyorum. 30-40 kişi daha var. Kültür merkezimizde hiçbir şey yok. İki tane, üç tane kapısı var. Buraya kim giriyor, kim çıkıyor, bombacı mı giriyor, ne giriyor? Öğrenciler gelmiş, 'Biz burada ders yapıyoruz' demiş. Biz bilmiyoruz ne olup bittiğini. Biz kültüre karşı değiliz."
Merkez takipte
Kadıoğlu'nun uygulamaları, genel merkezce incelemeye alındı. Haberleri ihbar kabul ettiklerini belirten AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat, "Araştırıyoruz. Kusuru varsa gereğini yaparız. İkaz ederiz. Neden böyle yapmış onları soracağız" dedi.Erdoğan'ın kasası
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasında danışmanı ve İştirakler Daire Başkanı olan Necmi Kadıoğlu, Erdoğan'la birlikte Akbil ve İGDAŞ davalarında yargılandı. Kamuoyunda 'Erdoğan'ın kasası' olarak bilinen Kadıoğlu, yerel seçimde sürpriz bir şekilde AKP'nin Esenyurt Belediye Başkan adayı oldu.