Kadir İnanır, Demirtaş'a 'hayır' demesinin gerçek nedenini açıkladı

Kadir İnanır, Demirtaş'a 'hayır' demesinin gerçek nedenini açıkladı
Kadir İnanır, Demirtaş'a 'hayır' demesinin gerçek nedenini açıkladı
HDP'den gelen milletvekili adaylığı teklifini geri çeviren Kadir İnanır'ın 'sağlığı' iyi asıl gerekçesi ise 'haksızlık olmaması'...

RADİKAL - HDP'den aldığı milletvekili adaylığı teklifini geri çeviren ünlü sanatçı Kadir İnanır bu tutumunun nedenlerini Habertürk gazetesi yazarı Muhsin Kızılkaya'ya anlattı. "Kadir İnanır’ın ‘sağlığı’ yerinde, düşündüğü hepimizin ‘sağlığı’..." başlıklı yazı şöyle:

Uzun süredir Kadir İnanır’ın HDP’den milletvekili adayı olacağı konuşuluyordu. Bu konu, bir süre önce HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a sorulduğunda, “Henüz kendisiyle görüşüp fikrini almadım ama biz Kadir Bey’i partimizde görmek isteriz, en yakın zamanda görüşüp fikrini alacağım” demişti.

Demirtaş ile İnanır kısa bir süre önce İstanbul ’da bir araya geldiler. Demirtaş, kendisine “resmen” adaylık teklif etti. İki gün önce katıldığı bir televizyon programında ise İnanır’ın da “sağlığı” elvermediği için bu teklife sıcak bakmadığını açıkladı.

Ve hemen arkasından Kadir İnanır’ın “sağlığı” gündeme geldi.

İnanır’la dün görüştüm. Uzun süre telefonu meşguldü. Meğer telefonları susmuyormuş. Demirtaş’ın açıklamasını “yanlış” anlayan birçok seveni, yakını arayıp “Geçmiş olsun” dileklerini iletiyormuş.

Demirtaş: Kadir Bey ile görüştük


Oysa Kadir İnanır her zamanki gibi dinç, sağlıklı, neşeli, umutlu; her zamanki gibi “yumruk” gibiydi... Mesele bir kişisel “sağlık” meselesi değil. Onun anlatmaya çalıştığı “sağlık meselesinin” farklı bir veçhesi var.

Şöyle ki:

Bir kere Demirtaş’ın böyle bir teklif yapmış olması kendisini çok sevindirmiş hatta onurlandırmış. Bir filmi, çok önemli bir ödül almış gibi sevinmiş hem de... Ancak o milletvekilliğine çok başka bir pencereden bakıyor. Her şeyden önce “Kürt hareketini” bir “emek hareketi” olarak görüyor. Yani çok eskiden beri bu hareketin içinde yer almış, yetişmiş, ter dökmüş, emek vermiş birileri dururken, sırf kendisi çok meşhur ve onlara yakın duruyor diye önceliğin kendisine verilmiş olmasını “haksızlık” olarak görüyor.

İkincisi, ona göre milletvekilliği, “maaşını al, fiyakanı at, VIP salonunda otur, dokunulmazlık zırhına bürün” ayrıcalığından yararlanma değil; gerçekten de halkın vekili olmak ve günün 24 saati halkla birlikte olmaktır. Onun dertleriyle hemhal olmak, onunla yaşamaktır. İşte “sağlık” meselesi dediği şey burada devreye giriyor. Yani şu andaki durumu, daha önce geçirdiği bir iki sağlık operasyonu bu işi “layıkıyla” yerine getirmesine engel. Yoksa şu anda bir sağlık sorunu yok.

Üçüncüsü, Kadir İnanır, milletvekilliğini bir “liyakat” meselesi olarak görüyor ve ona göre şu anda Meclis’te bulunanların çoğunluğu ne yazık ki bu işe “layık” değil. Eğer politika yapacaksa, mevcutların yaptığı gibi yapmaz, sorunlara çözüm bulmak için bütün mesaisini harcar, ona verilen bu ağır sorumluluğun gereğini yapmak için gece gündüz çalışır, didinir. Bu işte ne kadar disiplinli olduğunu da “akil insanlar heyeti” sırasındaki çalışmalarında zaten ortaya koydu.

Anlayacağınız, Kadir İnanır zaten 50 seneden beri bu halkın “vekili”, sanatçısı, dertlerinin ortağı... Bu işi ha sokakta, dağda bayırda, film setlerinde, sinema salonlarında yapmış, ha Meclis’te, fark etmez...

Nazlı Ilıcak ve Murat Boz'lu kampanya için HDP'den açıklama


Ona göre kolay olan “vekil” olmaktır, zor olansa halkın “abisi” olmak...

Bence de öyle... O, her görüşten hepimizin Kadir Abi’sidir çünkü!

Kadir İnanır: Sürecin ve barışın öncüsü olacağım

Kadir İnanır'ın HDP'den aday olacağı iddiası


  http://www.radikal.com.tr/128686612868665

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ama - user742894

  evet guzel konusmussunuz haklisiniz da ..ama bu siyasi dengede senin de HDP ye cok bariz bir guc katacagini ve cozumde onemli bir rol onayacaginizida unutmayin cunku barisa olmadik kadar yakiniz.katkinizi mecliste bekleriz.

  - ugras12345

  Yüregine saglik güzel konusmus...akilli adamin hali baska bu adam HDP diyorsa bunu iyice düsünmek ve oyunuzu ona göre kullanmak gerekiyor HDP BENIDE KENDISINE CEKIYOR

  UFAK AT DA YESINLER - Equalizer001

  Kadir Inanir, Kürt hareketini? bir ?emek hareketi? olarak görüyormus. Bu hareketin içinde yer almış, yetişmiş, ter dökmüş, emek vermiş birileri dururken, sırf kendisi çok meşhur ve onlara yakın duruyor diye önceliğin kendisine verilmiş olmasını ?haksızlık? olarak görüyormus. Biz de yedik. Birakin bizleri, bencillgi yuzunden evlenemiyen bir oyuncunun bu dusuncelerini yem yapip ac kuslara ataniz onlar bile yemezler.

  Yapmayın Kadir Bey - Selimserincan

  Siz bu ezilen halkın vekili olmayacaksanız kim olacak. Sizin de dediğiniz gibi bu "layık olmayanlar mı" temsil etsin...Sizi çok seven bu halkın dertlerini mecliste dile getirmek ve barışa katkıda bulunmak için elinizi taşın altına koymaya çağırıyorum.

  Örnek bir tutum. - karçiçekleri

  Kadir İnanr'ın düşüncesi ve fikirlerii meclise rant ve konum için birbirleriyle yarışan adaylara örnek olsun.