Kalın: Çözüm Sürecinin geleceği PKK'nın silah bırakmasına bağlı

Kalın: Çözüm Sürecinin geleceği PKK'nın silah bırakmasına bağlı
Kalın: Çözüm Sürecinin geleceği PKK'nın silah bırakmasına bağlı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, çözüm sürecinin geleceğiyle ilgili yazdı: Çözüm sürecindeki en kritik aşama PKK'nın silah bırakmasıdır. Fakat KCK ve PKK bunu yapmamak için bahaneler uydurmayı sürdürmekte, bunun yerine sadece 7 Haziran seçimlerinden bu yana 300'den fazla terörist saldırıda bulunurken Türk hükümetini saçma bir şekilde suçlamaktadır.

RADİKAL - Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, HDP'nin şimdiye kadar PKK 'dan bağımsız bir politika izleyemediğini belirterek, "HDP, bu nedenle PKK'nın saldırılarını kınayamamış ve silah bırakma çağrısında bulunamamıştır. Bu da sadece HDP'nin meşruiyetinin sona ermesine neden olur" dedi. 

Çözüm Sürecinin geleceğinin, PKK'nın silah bırakmasına bağlı olduğunu vurgulayan Kalın, hiçbir demokrasinin terörist saldırılar sürerken barış görüşmelerini kabul etmeyeceğine işaret etti.

Kalın, "Daily Sabah" gazetesinde kaleme aldığı "DAEŞ ve PKK Terörünü Reddetmek" başlıklı yazısında, " Türkiye , PKK ve DAEŞ'e karşı yürüttüğü terörle mücadelesinde tek başına bölgesel barışı sağlayamaz. Uluslararası toplumun desteğine de ihtiyacı var" ifadesini kullandı. Kalın, şunları kaydetti: 

"Son yedi ayda DAEŞ'le bağlantılı olduğundan şüphelenilen 500'ten fazla kişi gözaltına alındı, bunlardan yaklaşık 100'ü tutuklandı. Bunlara ek olarak bin 600'dan fazla yabancı sınır dışı edildi ve 15 bin yabancının da Türkiye'ye girişi yasaklandı. Sadece son iki haftada DAEŞ'le bağlantılı olduğundan şüphelenilen yüzlerce kişi gözaltına alındı. Dolayısıyla Türkiye'nin DAEŞ'e karşı mücadele etmediği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Bununla birlikte bazı çevreler, DAEŞ'in bölgede yükselişi ve yayılmasında Türkiye'yi günah keçisi ilan etmiştir, oysa örgütün Levant ve ötesindeki varlığı, Irak'ta güvenliğin sağlanamaması ve Suriye'deki savaştan kaynaklanmıştır. Irak'ta farklı bir siyasi ve güvenlik yapısı bulunsaydı ve acımasız Esed rejimi iktidardan uzaklaştırılsaydı bugün büyük olasılıkla DAEŞ hakkında konuşmamız gerekmeyecekti." 

Yabancı savaşçıların Suriye'ye gidişini durdurmanın sadece Türkiye'nin sorunu olmadığına dikkati çeken Kalın, şunları kaydetti: "Bu, uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur. Türkiye, 911 kilometrelik sınır paylaştığı Suriye'deki acımasız ve kanlı savaşın sonuçlarıyla uğraşır ve 1,7 milyon Suriyeli mültecinin muazzam yükünü sırtlarken akla gelen tek soru potansiyel teröristlerin geldiği ülkelerin Türkiye, Ürdün, Lübnan ya da Irak'a ulaşmadan önce bu savaşçıları durdurmak için ne yaptığıdır. Aynı zamanda Avrupa'da büyüyen bir gencin, neden DAEŞ gibi bir terör örgütüne katıldığı da sorulmalıdır. Avrupa ülkelerinin bu çılgınca radikalleşmeyi durdurmak için ne yaptığı merak konusudur. Türkiye'nin Avrupa ülkeleri pasaportu taşıyan olası teröristleri geldikleri ülkelerin istihbarat servislerinin işbirliği olmadan teşhis edip durdurması nasıl beklenebilir? Körü körüne Türkiye'yi suçlamak sorunu çözmez."

TÜRKİYE; IRAK, PKK

Türkiye'nin PKK'ya karşı operasyonuyla ilgili farklı tepkiler bulunduğuna işaret eden Kalın, "Bazı siyasetçiler, DAEŞ'e karşı savaştığı gerekçesiyle PKK'nın karargahlarının ve kamplarının hedef alınmaması gerektiğini ileri sürdü. Bazı köşe yazarları ve gazeteciler, Türkiye'nin 'Kürtleri' hedef aldığına yönelik çirkin bir iddiayı ortaya atacak kadar ileri gitti" dedi. 

İbrahim Kalın, bu iddiaların çeşitli açılardan yanlış olduğunu belirterek, "Öncelikle, Türkiye, PKK ve bağlı gruplara karşı meşru müdafaa yapmaktadır. Bu nokta NATO'nun 28 Temmuz'da yaptığı acil durum toplantısında da onaylanmıştır. NATO açıklamasında 'Türkiye'ye karşı terörist saldırıları şiddetle kınıyoruz... Terörizm NATO ülkelerinin güvenliği ve uluslararası istikrar ve refaha doğrudan tehdit oluşturmaktadır... Her şekliyle ve tezahürüyle terörizm hoş görülemez ve haklı bulunamaz' ifadelerine yer vermiştir" hatırlatmasını yaptı.

Türkiye'nin Kürt halkını hedef almadığını, Irak ve Türkiye'deki PKK'nın eğitim kampları ve silah depolarını dağıttığını belirten İbrahim Kalın, şu ifadelere yer verdi:

"Gerçek şudur ki PKK Kürt halkı, Kürtler de PKK değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2005 yılından bu yana sürdürdüğü barış süreci PKK'yı örtbas etmek ya da mazur göstermeyi değil, silahlı mücadelesine son vermeyi hedeflemektedir. Çözüm sürecindeki en kritik aşama PKK'nın silah bırakmasıdır. Fakat KCK ve PKK bunu yapmamak için bahaneler uydurmayı sürdürmekte, bunun yerine sadece 7 Haziran seçimlerinden bu yana 300'den fazla terörist saldırıda bulunurken Türk hükümetini saçma bir şekilde suçlamaktadır. PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın PKK'nın silah bırakması için ilk telefon görüşmesini yaptığı Mart 2013'ten bu yana KCK silahsızlanma sürecini reddeden sayısız açıklama yapmış ve daha fazla sokak şiddeti ve saldırıları çağrısında bulunmuştur. Bunlardan en önemlisi, 6-8 Ekim 2014'te HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısıyla gerçekleşen sokak çatışmalarında yaklaşık 50 sivilin ölmesidir."  

Sözcü Kalın, yazısında HDP hakkında da "Kendini PKK'nın yakın müttefiki olarak gören HDP'nin şimdiye kadar PKK'dan bağımsız bir politika izleyemediği açıktır. HDP, bu nedenle PKK'nın saldırılarını kınayamamış ve silah bırakma çağrısında bulunamamıştır. Bu da sadece HDP'nin meşruiyetinin sona ermesine neden olur" ifadesini kullandı. 

Bu noktada, çözüm sürecinin geleceğinin PKK'nın silahsızlanmasına bağlı olduğunu vurgulayan Kalın, "Hiçbir demokrasi terörist saldırılar sürerken barış görüşmelerini kabul etmez" yazdı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/140963814096383

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şuu.. - user678437

  hele şu tipe bakın yaaa. ne diyorsun sen yahu... sende bende başında ki ve de halk ta savaşı kimin istediğini ve kimin başlattığını ve yine kimin bitmesini istemediğini gayet iyi biliyoruz. bu saçma sapan açıklamalarınla ne ülke dışındaki halkları ne de kapitalist müttefiklerini inandırabilirsin. onlar şimdilik çıkarları gereği ses çıkarmıyorlar. günü geldiğinde size sırtlarını dönüp alaşağı edebilmek için ellerinden geleni yapacaklarıdır. haa geriye içerdeki körü körüne bağlı olan ve yiyici yandaşlar kalıyor. siz zaten hep onlara konuşuyorsunuz başkaların sizi dinlemediğini gayet iyi biliyorsunuz.

  Türkçeye çeviri - Gılgameş

  Bu açıklama çözüm sürecinin bittiğinin bir kere daha resmen tescil edilmesidir. Bu insanlar kimi kandıracaklarını sanıyorlar. Eğer temsil ettikleri iktidar üzerinde anlaşmaya varılan 10 maddenin gereğini yerine getirseydi belki de PKK bugün silah bırakmış olacaktı. Bu adamlar ellerini soktukları o kan banyosundan kurtulmak ve sorumluluğu Kürtlere yıkmak için her şeyi yaparlar. Bu yaptıkları açıklama onun yanında devede kulak kalır. Umarım sıradan insanlar bu gerçekleri görüyorlardır.

  uzun uzun yazıp çizmeye gerek yok - genco940

  sen hükumet olarak demokratik haklarını ver, o da silahı bırakıp topluma karışsın. Büyük Millet Meclisi orada, siyasi partiler orada, yasaları yapmak elinizde, olabileceğe evet dersin olmayana hayır, olur biter. Her kafadan ayrı bir ses çıkarsa bir otuz yıl daha çocuklarımızı omuzlarımızda taşırız. Sizler de nutuklar atarsınız paralı askerlik yapmış, askerliğe uygun değildir raporu almış, yurt dışındaymış gibi dövizle işi bitirmiş çocuklarınızı gerekirse şehit falan filan vermeye lafları ile.