'Kamu alanı özgürleşsin'

Başoğlu ile Budak'ın gelişiyle sandalye sayısı 369'a çıkan AKP, 'referandum şartsız Anayasa değişikliği' gücü kazandı. Başbakan Erdoğan: "Kamusal alanı özgürlüklerle donatılmış hale getirmeliyiz."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında 'kamusal alan' tartışması açtı ve "Bu alan bazılarının zannettiği gibi, özgürlüklerin yok edildiği bir alan değildir" diye konuştu.
Daha önce CHP'den istifa eden Cemal Kaya ve Nezir Nasıroğlu'nu saflarına katan AKP, dünkü grup toplantısında da Adana Milletvekili Atilla Başoğlu ile Edirne Milletvekili Necdet Budak'ı partiye kattı. AKP böylece sandalye sayısını 369'a çıkardı. Anayasa'nın referandum zorunluluğu olmadan değiştirilebilmesi için 367 ve daha fazla oy gerekiyor. TBMM Başkanı, Anayasa uyarınca oy kullanamadığından AKP bu sayıyı muhalefet desteği olmadan bulamıyordu. CHP'nin sandalye sayısı ise 171 oldu. Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmada türban konusuna değinerek toplumun kamusal alanı tartışmasını istedi. Erdoğan şöyle konuştu:
Kamusal alanı tartışalım: Ülkenin siyasi ve toplumsal gündeminde son zamanlarda oldukça fazla yer tutan kamusal alan kavramı üzerinde bir örnek olarak durmak gerekir. Benim burada yapmak istediğim, aslında özgürlükleri genişletici bir kavram olarak ortaya çıkan kamusal alanın, nasıl da özgürlüklerin önüne bir engel gibi çıkarılabildiğine işaret etmektedir.
'Herkes katkıda bulunsun'
Tek tip insan yok: Kamu kavramı hiçbir zaman yekpare bir topluluğu ifade etmez. Kamu, tek tip insanlardan ve fikirlerden oluşmaz. Çünkü bu tornadan çıkmış bir mamul değil. Kamusal alan, özgürlüklerin ve hakların hayata geçirildiği, yaşandığı alandır; özgürlüklerin yok edildiği bir alan değildir. Yani insanların birlikte, birbirleriyle etkileşerek yaşadığı, her türlü farklılığın kendine hayat bulduğu bir alandır.
Devlet alanı değildir: Türkiye'de yapılan yanlış, kamusal alanın sadece mekân üzerinden tanımlanmasıdır. Oysa, bu alan bazılarının zannettiği gibi devlet alanı değildir. Devlet görevlilerinin içinde yer aldığı mekânları da ifade etmez.
Vatandaşlara çağrı: 'Başka Türkiye yok' diyerek bu ülkeyi büyütme heyecanımıza destek veren ve katılan herkesi, demokrasi ve özgürlükleri çoğaltacak, geliştirecek tartışmalara katkı yapmaya çağırıyorum.
Başoğlu: AKP Atatürkçü
Geçen cuma günü partisinden 'Genel başkan Deniz Baykal hepinizi partiden atacak' diye aldığı bir istihbarat üzerine istifa ettiğini açıklayan Atilla Başoğlu, gazetecelerin AKP'ye geçip geçmeyeceğine ilişkin sorularına, "Ben Atatürk'ün yolunda olanlarla olurum" karşılığını vermişti. Dün düzenleyen tören ile AKP'ye geçen Atilla Başoloğlu'na bu sözlerini hatırlatılınca "Burası da Atütürk'ün yolunda. 'Siyasette hep aynı partide kalacaksın' diye müebbet hapislik olmaz" dedi.
Edirne Milletvekili Necdet Budak ise AKP'ye geçiş nedenlerini açıklarken
"Ben çalışmak, hizmet etmek istiyorum. Parti benim için önemli değil" diye konuştu.