Kamu reformu AB'den sonra

AKP, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği Kamu Yönetimi Temel Yasası tasarısını hemen geçirmek yerine 17 Aralık'ta AB'den müzakere kararı aldıktan sonra çıkarmak istiyor.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği Kamu Yönetimi Temel Yasası tasarısını hemen geçirmek yerine 17 Aralık'ta AB'den müzakere kararı aldıktan sonra çıkarmak istiyor.
Türkiye'nin yönetim sisteminde köklü değişiklikler öngören, bu nedenle desteğin yanı sıra eleştiriler de alan vetolu Kamu Yönetimi Temel Yasası'nın kaderini Türkiye'nin AB süreci belirleyecek. Hükümet, Sezer'in vetosunun ardından yapılan 'İvedilikle, aynen geçirilecek' açıklamalarına karşın tasarısının yasalaşması için acele etmeyecek. Kamu reformunun zorunluluğu konusundaki görüşlerini koruyan hükümet, tasarının mevcut haliyle Sezer'e gönderilmesi halinde, 'Anayasa Mahkemesi'ne taşınıp iptal edilmesinden' kaygı duyuyor. AKP çevrelerinde, 17 Aralık'ta Türkiye'ye müzakere tarihi verileceğine kesin gözüyle bakılırken, bu yeni durumun hükümetin de elinin güçleneceği hesaplanıyor. Bu yeni durumun doğuracağı 'olumlu ortam' üzerinden köklü değişiklikler öngören kamu yönetim reformunun yeniden gündeme getirileceği belirtiliyor.