Kamu reformu kavgalı başladı

75 CHP'li, kamu reform tasarısını görüşen komisyonu kilitledi. AKP'li Başkan Akbulut, "Kavgaya mı geldiniz?" deyince taraflar birbirlerinin üstüne yürüdü.
Gerginlik ve köşe kapmaca gün boyu sürdü. CHP'liler, 'tasarıyı hazırlayan' müsteşar Ömer Dinçer'in azlini istedi. AKP'liler ise "Tasarı hükümetin" dedi.

ANKARA - AKP'nin 'acil eylem planı'nda yer alan ve hükümetin en büyük reform olarak nitelediği kamu yönetim temel kanunu tasarısının Meclis maratonu olaylı başladı. Tasarının komisyon görüşmelerini kilitleyen CHP'lilerle AKP'liler arasında gün boyu sert tartışmalar yaşanırken, gözler bugün yapılacak Anayasa Komisyonu toplantısına çevrildi.
Tasarının dün İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmelerine üyelerin dışında grup başkanvekilleri Haluk Koç, Kemal Anadol ve Ali Topuz başta olmak üzere 75 CHP'li katılarak, görüşmeleri uzun süre engelledi. Üye olmayan CHP'lilerin salonu doldurması nedeniyle oturacak yer bulamayan komisyon üyesi AKP'lilerin yakınması üzerine tartışma başladı. Komisyon başkanı AKP'li Ziyaeddin Akbulut'un CHP'lilere, "Buraya kavga çıkarmaya mı geldiniz" sözleri üzerine tartışmalar şiddetlendi.
Nedeni Dinçer
Usul hakkında söz alan CHP'li Hakkı Ülkü, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in tartışmalı makalesini gösterdi ve tasarının Cumhuriyet'in değerlerini ayaklar altına aldığını söyledi. Akbulut, Ülkü'nün sözlerini keserken, AKP'li Şevket Orhan'ın, "Buraya talimatla geldiniz" sözlerine CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, "Derin demokrasi kavramında boğulacaksınız" diye karşılık verdi.
AKP'li Ümmet Kandoğan da elindeki CHP Programı'nı sallayarak "Tasarıdaki düzenlemeler parti programınızda var" deyince CHP'liler, "Otur yerine. Programımızda bölücülük, şeriatçılık, ülkeyi parçalamak, üniter yapıyı bozmak yok" diye bağırdı. CHP'lilerle AKP'liler ara sıra birbirlerinin üzerine yürüyünce Akbulut toplantıyı öğleden sonraya erteledi.
Taktik belirlediler
Verilen arada CHP ve AKP milletvekilleri, grup yöneticileriyle toplanarak taktik belirledi. AKP' liler, komisyon toplantılarının basına kapatılması, CHP'liler ise kapatma girişimi karşısında direnme kararı aldı. Bu arada AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik basın toplantısı düzenleyerek, CHP'nin tutumunu kınadı, bir yıldır mutfak çalışması yapılan tasarıyı geri çekmelerinin söz konusu olmadığını ifade etti.
CHP'nin kurnazlığı
Öğleden sonraki toplantının basına kapatılacağı haberi yayılınca, CHP sorunu bir kurnazlıkla aştı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, saat 14.20'de CHP Grup Yönetim Kurulu Salonu'nda basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu. Böylece gazetecileri komisyon toplantısının yapılacağı bölüme çıkaran CHP yöneticileri, kameraman ve foto muhabirleriyle birlikte İçişleri Komisyonu'na gitti. CHP'liler böylece basının toplantıyı izlemesini sağladı.
Öğleden sonraki oturumda AKP'nin tüm grup başkanvekilleri ve Meclis idare amirleri de hazır bulundu. Uzun tartışmaların ardından AKP'nin oylarıyla toplantı basına kapatıldı. CHP'liler, gazetecilerin çıkarılmasını kapı
önünde bazı görevlileri tartaklamaya varan müdahalelerle engelleyince, başkan Akbulut, toplantıyı bir başka salona aldı. Böylece oturuma hem basın, hem de üye olmayan milletvekilleri alınmadı.
'Cumhuriyet düşmanı'
Tasarının Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri ise nispeten sakin geçti. Komisyon başkanı Sait Açba, CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu'na usul üzerinde konuşması için söz verdi. Kumkumoğlu, bu tasarının hükümetin değil,
'Cumhuriyet düşmanı' olarak nitelendirdiği Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in tasarısı olduğunu, Dinçer görevinden azledilmeden parlamentodaki çalışmalara katkıda bulunmayacaklarını söyledi. Daha sonra CHP'li vekiller topluca salonunu terk etti.
Komisyona katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, tasarıyı Dinçer'in değil, kendisinin hazırladığını açıkladı. Şahin, şunları söyledi:
"Türkiye Cumhuriyeti bir değil binlerce bürokratın yıkamayacağı kadar güçlüdür. Tasarı bir bürokratın değil, hükümetindir. Onlar bizim talimatlarımız doğrultusunda şekil verebilir."
Daha sonra salonda yalnız kalan AKP'liler, tasarının maddelerini tek tek görüşmeden genel bir rapor hazırlamayı benimsedi ve toplantı sona erdi.