Kamu reformu mesaisine devam

TBMM Genel Kurulu'nda geçen hafta görüşmelerine başlanan ve CHP ile AKP'liler arasında zaman zaman kavgaya yol açan 'kamu yönetimi temel yasa tasarısı', bu hafta da Meclis gündemini oluşturacak.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda geçen hafta görüşmelerine başlanan ve CHP ile AKP'liler arasında zaman zaman kavgaya yol açan 'kamu yönetimi temel yasa tasarısı', bu hafta da Meclis gündemini oluşturacak. Genel Kurul salı, çarşamba ve perşembe günleri tasarıyı görüşmeye devam edecek. Adı 'Kamu Yönetiminin Temel İlkeleri ve Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun' olarak değiştirilen tasarının yürütme maddesine kadar görüşüldükten sonra bekletilmesi, 'yerel yönetimler yasa tasarısı'yla eş zamanlı olarak yasalaştırılması planlanıyor.
Almanya'dan sosyal demokrat konuklar
Geçen hafta sadece dokuz maddesi kabul edilen tasarının görüşmelerinde yaşanan gerginlik, zaman zaman yumruklaşmalara, kavgaya dönüştü. İçtüzüğün kendilerine sağladığı tüm olanakları kullanan CHP, tasarının görüşmelerinde
her maddede, maddenin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle önerge verdi. Grup adına ve kişisel olarak her maddede söz de alan CHP'liler ayrıca, 10 dakikalık soru-cevap haklarını da kullandı.
Öte yandan, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Türkiye ziyaretine katılan parlamento heyetine mensup dört parlamenter, bugün TBMM'yi ziyaret edecek. AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ve komisyon üyeleriyle Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ve grup üyeleri, Alman parlamenterlerle ortak bir toplantı yapacak.