Kamuda plaket vermeye son

Kamu kurumlarında plaket dağıtma uygulamasına israfa neden olduğu için son veriliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı Tarım Şûrası'nda kendisinin yanı sıra birçok kişi ve örgüte plaket verilmesi üzerine konuyu şûranın hemen ardından toplanan Bakanlar Kurulu'nun gündemine taşıdı.

ANKARA - Kamu kurumlarında plaket dağıtma uygulamasına israfa neden olduğu için son veriliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı Tarım Şûrası'nda kendisinin yanı sıra birçok kişi ve örgüte plaket verilmesi üzerine konuyu şûranın hemen ardından toplanan Bakanlar Kurulu'nun gündemine taşıdı.
Şûrada TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bursa, Siirt ve Antalya valilikleriyle sivil toplum örgütleri, özel sektör temsilcileri ve bilim adamlarına plaket verildiğini anlatan Başbakan Erdoğan, son dönemde artış gösteren bu uygulamanın kamuda büyük israfa yol açtığına dikkati çekti. Erdoğan, geleneksel hale gelen bu uygulamanın kaldırılması için hemen adım atılmasını istedi. Bunun üzerine plaket savurganlığının önüne geçilmesi amacıyla Başbakanlık genelgesi çıkarılması kararlaştırıldı.
'Plaket sunma eğilimi arttı'
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kamu kurumlarının hiyerarşik yapı içerisinde plaket sunma eğilimlerinin arttığına dikkati çekti ve bu uygulamanın kaldırılmasını öngören bir Başbakanlık genelgesinin çıkarılacağını söyledi.