Kamuoyu baskısı Özkaya'yı yıldırdı

Tartışmaların etkisi
Yargıtay Başkanı Özkaya, MİT'çi Kozinoğlu ve müteahhit Şen'le Çakıcı için girdiği kulise yönelik tepkilerden yıldı. Özkaya istifa etmedi, ama 'tartışmalar sağlığını olumsuz etkilediği' gerekçesiyle 20 gün rapor aldı.
Bir tartışma bitti
Rapor, 6 Eylül'deki adli yıl törenlerine dair tartışmayı bitirdi. Başta hukukçular olmak üzere, birçok çevreden boykot sinyali gelen açılışı, Yargıtay 1. Başkanvekili ve Ceza Genel Kurulu Başkanı Kaban yapacak.
Sezer ve Arınç
Yargıtay Başsavcısı Ok, Özkaya'yı sert eleştirirken, Cumhurbaşkanı Sezer, "Olay kişisel görünüyor, kurumsal değil" yorumunu yapmıştı. Meclis Başkanı Arınç ise çevresine 'açılışı boykot edeceğini' dile getirmişti.

ANKARA - Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, MİT-Çakıcı-Yargıtay skandalına yönelik devletin zirvesiyle yargı ve hukuk çevrelerinden gelen açıklama, eleştiri ve tepkilere daha fazla direnemedi. Özkaya, 'tartışmaların sağlığını olumsuz etkilemesini' gerekçe göstererek 20 gün rapor aldı. Özkaya, adli yılın başlayacağı 6 Eylül'de raporlu olacağı için açılışa katılmayacak.
Özkaya'ya yönelen tepkiler önceki gün, Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok'un çıkışıyla alevlendi. Ok, Özkaya'nın iddialar karşısında 'hiçbir şey olmamış gibi' davranamayacağını, bu nedenle adli yıl açılışını yapmaması gerektiğini söyledi.
Özkaya'nın adli yıl açılışını yapmama kararında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in açıklamaları da etkili oldu. Sezer, ilk kez önceki gün gazetecilere bu konuda görüşlerini açıkladı. Sezer, adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacağı yönündeki soruya "6 Eylül'e çok var. Programlarımızı günlük yapıyoruz" yanıtını vermekle yetindi. Bu sözler, Sezer'in adli yıl açılış törenine katılmayabileceği şeklinde yorumlandı.
Öte yandan dün, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yakın çevresine adli yılın açılış törenlerine ve resepsiyona katılmayarak skandala tepki göstereceğini açıkladığı haberleri geldi. Arınç'ın Özkaya'nın istifası halinde bu kararını değiştirebileceği de gelen haberler arasındaydı.
Ok'un Yargıtay'da geniş bir kesimin de paylaştığı görüşleri, Özkaya'nın istifa etmesi gerektiğini savunanlara da destek olarak görüldü.
Özellikle barolardan yapılan istifa çağrılarının ardından gelen bu çıkış, Özkaya'yı dün sürpriz karar almaya yöneltti. Daha önce baypas ameliyatı geçiren Özkaya, dün buna ek olarak, son tartışmaların sağlığında bazı olumsuzluklara yol açtığını da belirterek 20 günlük rapor aldı. Özkaya'nın, sağlık denetimi için önümüzdeki günlerde hastaneye gideceği belirtildi.
Özkaya'nın rapor alması, olası adli yıl krizine ara çözüm getirdi. Özkaya, yeni adli yılın açılış tarihinde de raporlu olacak. Yasa uyarınca açılış konuşmasını kıdemli Yargıtay 1. Başkanvekili Mater Kaban'ın yapması gerekiyor.