Kanaat önderlerinden AKP'ye şok yanıt

Kanaat önderlerinden AKP'ye şok yanıt
Kanaat önderlerinden AKP'ye şok yanıt
AKP'ye Doğu ve Güneydoğu'daki kanaat önderlerinden şok yanıt: Başbakan Davutoğlu adına bölgeye giden bazı AKP yöneticileri, din ve kanaat önderleriyle toplantı düzenleyerek, "HDP'ye barajı geçirmeyin" telkininde bulundu ancak "Yeğenlerimizi bile ikna edemiyoruz" yanıtını aldılar.

RADİKAL - Seçimde son düzlüğe belli bir oy bandında sıkıştığını ve oy artıramadığını tespit ederek giren AKP , HDP’nin baraj altında kalması için çabalarını artırdı. AKP, Doğu ve Güneydoğu’daki din ve kanaat önderlerinden, “HDP’yi durdurmalarını” istedi. Bölgedeki kanaat önderleri, “Biz yeğenlerimizi bile ikna edemiyoruz” karşılığını verdiler.

Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsicisi Erdem Gül'ün haberine göre, AKP yönetimi seçime sayılı günler kala tek başına iktidara gelme ve başkanlığa geçişi sağlayacak milletvekilini sağlayabilme yolunda yeni girişimler başlattı.

Edinilen bilgiye göre bu girişimler ağırlıklı olarak HDP’nin barajı aşmasının engellenmesi üzerinde yoğunlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkça HDP’yi hedef alan suçlamalarının ardından, “HDP’nin durdurulması” konulu özel bir toplantı yapıldı.

Bizzat Başbakan Davutoğlu ve AKP yönetimi adına gerçekleştirilen toplantıya Doğu ve Güneydoğu’dan din ve kanaat önderleri, tarikat liderleri katıldı. Toplantıya bölgeden katılan isimlerin önceki seçimlerde AKP’ye oy veren kesimlerin temsilcileri olmalarına dikkat edildi.

‘HDP’Yİ DURDURUN’

Toplantıya Davutoğlu adına katılan AKP’liler bölgedeki temsilcilere HDP’yi şikayet etti. HDP’nin barajı aşmaması için destek talep ederek şu mesajları verdi:

“HDP aslında Güneydoğu’nun CHP ’si. Hepinizin gördüğü gibi bu seçimde dine, Diyanet'e, İslam'a saldırıyorlar. HDP, içinde CHP’nin de olduğu arkasında farklı güçlerin bulunduğu bir proje. Bize karşı ortaya çıkarılmış bir proje. Marksist, ateist, Zerdüşt anlayışları temsil eden Kürtleri, farklı kesimlerin arka bahçesi haline getirmeyi amaçlayan bir proje” AKP’liler seçime kadar kalan kısa sürede varlarını yoklarını ortaya koyarak HDP’nin yüzde 10 barajına takılmaları için açık destek istedi.

'İKNA EDEMİYORUZ'

AKP’liler tüm bu mesajlarına karşı toplantıdan istedikleri sonucu alamadan çıktı. Önceki seçimlerde temsil ettikleri seçmenleri ve yakınlarının AKP’ye oy vermesini sağlayan temsilciler bu kez durumun farklı olduğunu, bölgede HDP’ye büyük bir kayma yaşandığını ifade ettiler. Toplantının en çarpıcı cümlesi Güneydoğlu temsilcilerden AKP’nin destek talebine karşı gelen “biz kendi yeğenlerimizi bile ikna edemiyoruz” yanıtı oldu.

Güneydoğulu temsilcilerden beklediği desteği alamayan AKP yönetiminin HDP’nin geriletilmesi yolundaki girişimlerini son güne kadar sürdürmesi bekleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/137163213716326

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Öküz öldü, ortaklık bitti. - user781727

  akp, cemaatle kanka lığını, nasıl bitirdiyse, hdp ile de öyle bitiryor. Çevreyi kirletmeden yapsalar güzel olacak. Çocuklar sağ elindeki oyuncağı, karşısındaki oyun arkadaşının sol eline bırakır, oda, oradan sağ eline alıp karşısındakinin sol eline bırakır. böyle devam eder, birbirlerine yüzlerce kez oyuncak vermelerine rağmen aslında hiç bir şey vermezler.

  ateist zerdust ne ola ki? - keryil

  cehaletten cekinmek bir yana, cehaletleriyle bu kadar gurur duyan, onu ahlaklari zanneden, davula deri diye gerip gum gum vuran bu insanlari gordukce imreniyorum, cok kolay bir hayat olmali onlarinki. ama bizimkini cok zorlastiriyorlar iste. kismet.

  Kobane Meselesi Ve Ak parti - lima

  İşin aslı kürtleri tanıyan biri olarak net olarak şunu söyleyebilirim ki '' Kobane Düştü Düşecek'' söylemi Ak Parti için korkunç bir hataydı. Nasıl Tayyip Erdoğan böyle bir şey söyleyebildi hala hayretler içindeyim. Bu söylem Ak Parti ile Kürtler arasına korkunç bir duvar ördü. Düşünün Rojova'dan hala kürt coğrafyasına cenazeler geliyor. Her kürt ilinde nerdeyse gün de iki üç cenaze kaldırılıyor. Ve bu gençler Kobane'de Erdoğan'ın '' Kobane Düştü Düşecek'' diye moral destek verdiği işid kurşunlarıyla ölüyor. Ve üstelik Tırlarda yakalanan silahların görüntü meselesi var ki Kürtler açısından Ak partinin bittiğinin resmi niteliğindedir.

  Kim - Dedemkorkut

  HDP'ye barajı geçirmeyelim diye halkı ikna etmeye çalışan AKP'liler varmış. Burayı anladık. Peki Şırnak'ın İdil ilçesinde iki HÜDA PAR'lıyı kim öldürdü. HDP boş mu duruyor yani.

  Sonun Başlangıcı - Selimserincan

  AKP layığını bulacak. Bu onların iyi günleri. HDP meclise girdikten sonra arkası çorap söküğü gibi gelecek. Günden güne eriyecekler. Öbür seçimde şimdiki DYP gibi olacaklar. Yani AKP'ye oy verenler AKP'nin ve yöneticilerinin ne mal olduğunu anlayacak yavaş yavaş.

  BOŞUNA ÇABALAMA, DÜZENBAZLIK ARTIK GEÇERLİ AKÇE DEĞİL. - m.rozbilen

  AKP'nin kesinlikle barış istemediğine ve barış yolunda atılacak adımların önüne taş koyduğuna inananlardanım. Bunu epeyden beri dillendirmekteyim. Çözüm süreci ise AKP için sadece oyalama, zaman kazanma, barış yanlısı gibi görünmekten başka bir amaç gütmemektedir. Bunu KOBANÊ'de herkes şahit oldu, amaç ortaya çıktı. Hala kimi kürtleri birbirine düşürüp oylarını heba etme peşinde koşmaları iki yüzlülük değil bir kaç yüzlülüktür. Hem döv hem bana oy ver demek uyanıklık değilse aşağılamak, hakaret etmek, insan yerine koymamaktır. Ayıp ki ne ayıp. Maalesef Kürtler kandırılmaya müsait saf bir halk olmaktan kurtulamadı.