Kandil'den "silahsız siyaset" mesajı

Kandil'den "silahsız siyaset" mesajı
Kandil'den "silahsız siyaset" mesajı
HDP nin Kandil'de yaptığı görüşmenin perde arkası ortaya çıkmaya başladı. Kandil bu görüşmede "Öcalan'a bağlılık ve Türkiye topraklarında silahsız siyaset" mesajı verdi. Bu kararın ardından PKK'nın silahlı üyelerini tamamen sınır dışına çekeceği ifade edildi. Bu karar Kandil'de bir basın toplantısıyla ya da yazılı açıklamayla duyurulacak.

RADİKAL - HDP heyetinin Kandil’de görüştüğü PKK yöneticilerinin, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın atacağı adımlara bağlılıklarını belirterek silahlı mücadeleden siyasi mücadeleye geçmeye hazır oldukları mesajını verdiği öğrenildi.

Öcalan’ın hazırladığı müzakere metnine son şeklini vermek üzere Kandil’e giden İmralı heyeti dün Erbil’den uçakla İstanbul ’a döndü. Kandil'deki bu görüşmenin detaylarını Habertürk gazetesinden Zülfikar Ali Aydın bugün yazdı.

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Ceylan Bağrıyanık’ın yer aldığı heyet, 4 Şubat’ta İmralı’ya giderek Öcalan’la görüşmüş ve hemen ardından Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’la “müzakere süreci”nin nasıl ve hangi adımlarla yürütüleceğine dair ayrıntıları konuşmuştu.

Heyet önceki gün gittiği Kandil’de örgütün Yürütme Konseyi üyeleri ile görüştü. Heyetin, bugün görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yapması bekleniyor.

‘SİLAHSIZ SİYASET’ MESAJI İLETİLDİ

Edinilen bilgilere göre heyet, hükümetin “Örgüt, silah bırakma ve her türlü şiddet eylemini reddetme çağrısı yapsın” ve “ Türkiye ’deki silahlı unsurlarını sınır dışına çeksin” talebini Kandil’e iletti. Hükümet yetkililerinin, PKK’lıların geri dönüşü, Türkiye’deki demokratikleşme adımlarının ve Kürtlerin haklarının Anayasal güvence altına alınması dahil atılacak tüm adımların yapılacak çağrıdan sonra konuşulabileceği mesajı da örgüte aktarıldı.

TÜMDEN SİLAH BIRAKMA YOK

PKK’ya yakın kaynaklara göre; örgüt yönetimi şubat ve mart ayında hızlanması beklenen çözüm sürecinde atılması muhtemel adımları, HDP heyeti ile görüşmeden kısa bir süre önce örgütün yürütme, askeri ve kadın konseyi olarak adlandırılan birimlerinin temsilcileri ile bir toplantıda tartışarak, “Öcalan’ın atacağı adımlara bağlı kalma” kararı aldı.

Bu kararın ardından HDP heyetiyle görüşen PKK yöneticileri, “tamamen silah bırakılması” talebine “Irak ve Suriye’de Kürtlere yönelik IŞİD ve benzeri saldırılar” nedeniyle karşı çıktı. Ancak, hükümetin müzakere sürecini ilan etmesine karşılık “Türkiye’de silahlı mücadeleden siyasal mücadeleye geçiş” kararı alınacağını bildirdi.

ORTAK AÇIKLAMA YAPILACAK

Buna göre, PKK'nın “silahlı mücadeleden siyasi mücadeleye” geçiş kararı HDP heyeti ile hükümet yetkililerinin yapacağı ortak açıklamayla ilan edilecek. PKK da ortak açıklamanın ardından Kandil’de bir basın toplantısıyla ya da yazılı açıklama yaparak Türkiye’deki silahlı PKK militanlarının aşamalı olarak Irak’taki PKK denetimindeki bölgeye geçeceğini duyuracak.


  http://www.radikal.com.tr/129373412937343

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çelişkiler... Sorular... - user493166

  Siyasi mücadele nedir? İki yıl önce neden çekilmedin? Otuz yıldır niçin savaşıyorsun? Cevabı olmayan sorular... Nedeni? "Seçime kadar uyutmaya devam... Seçimden sonra bu oyunu, kimse zarar görmeden nasıl bitireceğimizi görüşürüz..."

  akparti'nin zaferi - gundi ghandi

  Bu barış ilan edilirse bu Akparti hükümetinin uzlaşmacı ve barışçı tavrından dolayıdır. Çünkü HDP-PKK bu süreçte asla barış isteyen taraf olmadı. Ama artık silah kullanmanın da halkın tepkisini çekeceğini iyi biliyor. Çünkü ülkede silah kullanılacak ortam yok. inkar ve imha siyaseti bitti. asimilasyonu bitirmek ise Kürtlerin elinde.

  SİLAHSIZ SİYASET - m.rozbilen

  Güzel hem de çok güzel bir haber. Ancak birileri "Kürtler neden silaha sarıldı" sorusunu kendisine sorduktan sonra vereceği doğru tesbitli cevap önemlidir. İçinde "ama, fakat" olmadan. Zaten onlara (kürtlere) siyaset yasaklandığı için değil mi? O zaman yıllardır bunca insan ve kaynak kaybına sebep olanlar ve adamların dillerini bile yasaklayıp adlarını değiştirenler hesap vermeyecek mi? Bu kadar ucuz mu? IŞİD terörünün derecesinde işlenen cinayetler, vahşetler, yakıp yıkmalar, zorunlu tehcirler, faili meçhul bırakıp üstüne üstlük zaman aşımına uğratanlar, ellerini kollarını serbestçe sallayıp dolaşacaklar mı? İşte biz o hesap soran adaleti arıyoruz.