"Kanser testi için dört ay bekledi ve öldü" iddiası

"Kanser testi için dört ay bekledi ve öldü" iddiası
"Kanser testi için dört ay bekledi ve öldü" iddiası
CHP'li Oran'dan, Sağlık Bakanı Akdağ'a 'hesabı kime sorulacak' tepkisi...

RADİKAL ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, akciğer kanresi olan Pendik Sonsöz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Siraç Fakirullahoğlu’nun, doktorların istediği ALK testini yapacak bir hastaneyi yaklaşık 4 ay boyunca aramasına karşın bulumadığını, sonunda da hayata gözlerini yumduğunu iddia etti.

Kanserle mücadele eden Fakirullahoğlu, 30 Ağustos 2012 tarihinde gazetesinde yayımlanan “Ölme eşeğim ölme” başlıklı yazıda şöyle diyordu: “Hastaların randevu almakta zorlanması bir yana, diğer taraftan hekimlerce istenen bazı tetkikleri hastalar yaptıracak merkez bulamıyor. Akciğer kanseri olan A.S.F için Pendik Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi’nden uzman bir doktorun istediği ALK testini yapacak bir patoloji laboratuvarı tüm araştırmalara rağmen bulunamadı.

ALK (Anaplastik Large Celi Lenfoma Kinas) analizi için adres olarak verilen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Laboratuvarı doktorları ellerinde test yapacak kitlerin olmadığını, belki 3-4 ay içinde ithal edilebileceğini ifade ediyorlar.

Bu da hastaya ‘ölme eşeğim ölme, yaza yonca bitecek’ deyimini anımsatıyor. Bu arada Çapa Tıp Fakültesi Patoloji Laboratuvarı, Özel Acıbadem Hastanesi, Haydarpaşa Gata Askeri Hastanesi’ne yapılan başvurular da sonuçsuz kaldı.

Sağlık Bakanlığı 184 No’lu danışma ve şikâyet hattına yapılan başvuru için de halen geri dönüş bekleniyor. Kanser tedavisinde önemli bu testin yapılamaması nedeniyle A.S.F’nin tedavisine devam edilemiyor. Bununla ilgili yüzlerce hastadan da aynı şikâyetler alınmaktadır.”

Yazıda ad ve soyadının baş harflerini kullanan Fakirullahoğlu, bu testi yaptıramadı ve 15 Aralık’ta yaşamını yitirdi.

CHP’Lİ ORAN: HESABI KİME SORULACAK 

Fakirullahoğlu’nun yaşadıklarını gündeme getiren CHP’li Oran, iktidarın ‘sağlıkta reform’ adıyla uyguladığı düzenlemeleri eleştirdi. Oran, “Hayati önem taşıyan testler bile yapılamıyor. Aylardır bir test yaptıracak yer bulamadan yaşamını yitiren Fakirullahoğlu’nun hesabını kime soracağız” dedi. ‘Sağlık sisteminde yurttaş, ultrason, röntgen, MR gibi basit tetkikler için aylar sonrasına gün alabiliyor. Bazı kanser testleri ise devlet ya da üniversite hastanelerinde yapılamıyor, yüksek fiyatlarla özel hastanelerde gerçekleştiriliyor. Böbrek hastasına 7 ay sonra ultrason randevusu nasıl verilebilir, diş tedavisi için haftalar sonrasına randevu verilir?” dedi.