Kapkaça karşı ilk iş polisin

Hükümette dört bakandan oluşturulan Kapkaç Komisyonu, 'ödünsüz mücadele' kararı aldı. Kısa vadede polisiye önlemler artırılacak, uzun vadede eğitim ve ekonomik açılımlara gidilecek.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bakanlar Kurulu kararıyla, Devlet Bakanı Güldal Akşit, Sağlık Ba-kanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun katılımıyla oluşturulan 'Kapkaç Komisyonu' geçen hafta ikinci toplantısını yaparak bu suça karşı bir dizi önlem alınmasını kararlaştırdı.
Kapkaça karşı mücadelede kısa vadede polisiye önlemler ön plana çıkarken, bu suçu işleyenlere karşı uygulanan cezai yaptırımlardan taviz verilmemesi kararlaştırıldı. Polisiye önlemler kapsamında ilk olarak iskele, gar, terminal ve şehirlerin merkezi noktalarındaki otobüs durakları gibi kapkaç olaylarının sıkça yaşandığı kalabalık yerlerdeki emniyet önlemleri artırılacak. Buna göre; caydırıcı olması ve olaylara acil müdahale için kalabalık yerlere üniformalı ve sivil polis takviyesi yapılacak. Motorize polisler şehirlerin kalabalık yerlerinde devamlı olarak tur atacak ve yaya olarak görev yapan Emniyet güçleriyle telsiz bağlantılı olacak. Ayrıca ölümle sonuçlanan kapkaç vakalarının yaşandığı tren ve metrolara özel önem verilecek ve bu yerlerdeki özel güvenlik görevlilerinin sayısı artırılacak. Kapkaç olayları nedeniyle yakalanan şahıslar da ilgili yasal düzenlemeler kapsamında hızla yargılanacak ve taviz verilmeden cezai yaptırım uygulanacak.
Kapkaçla mücadelede uzun vadede de yine güvenlik boyutundan vazgeçilmeyecek. Ancak suçu önleyici sosyal, ekonomik ve kültürel politikalara ağırlık verilecek. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı kapkaça yol açan zemini ortadan kaldırmak için başta sokak çocukları olmak üzere gençlerin ailelerine yönelik eğitim programları geliştirecek.
Sivil toplum örgütleriyle toplantılar yapılacak ve atılması gereken adımlar masaya yatırılacak. Bunun ardından da bu tür toplantı ve önlem arayışı illerde yapılacak toplantılarla da sürdürülecek.