Kaplan: AKP en sert muhalefetle karşılacak

Kaplan: AKP en sert muhalefetle karşılacak
Kaplan: AKP en sert muhalefetle karşılacak
HDP Milletvekili Hasip Kaplan, İç Güvenlik Paketi tasarısının TBMM'deki görüşmelerinde, iktidar tarihlerinin en sert muhalefetiyle karşılaşacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçimde 400 milletvekili istemesiyle ilgili olarak da Kaplan, "Sana 400 milletvekili verecek aptal yurttaş topluluğu var mı bu ülkede?" yorumunda bulundu.

RADİKAL - HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, İç Güvenlik Paketi'nin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, AK Parti 'nin, iktidar tarihlerinin en sert muhalefetiyle karşılaşacağını belirterek, "Tavsiyem, özellikle tartışmaların yoğunlaştığı tasarının birinci bölümünü hemen geri çekmeleri" dedi.

Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, temiz bir toplum, şeffaflığın sağlanması, yolsuzluğa, kayıtdışılığa, adil olmayan bölüşüme, vergi adaletsizliğine karşı bir araştırma komisyonu kurulmasını içeren önergeyi TBMM Başkanlığı'na sunduklarını söyledi.

Önerge ile ilgili bilgi veren Kaplan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'TASARIYI ENGELLEMEYE ÇALIŞACAĞIZ'
"İç Güvenlik Paketi"yle ilgili bir soru üzerine Kaplan, Genel Kurul'da, İçtüzük'ten kaynaklı bütün olanakları sonuna kadar kullanarak tasarıyı engellemeye çalışacaklarını vurguladı.
Kaplan, "Çünkü bu güvenlik paketi değil zulüm paketidir. AK Parti, Genel Kurul'da, iktidar tarihlerinin en sert muhalefetiyle karşılaşacak. Tavsiyem, özellikle tartışmaların yoğunlaştığı tasarının birinci bölümünü hemen geri çekmeleridir" dedi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekilliği adaylığıyla ilgili Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında bir fikir ayrılığı olup olmadığının sorusuna Kaplan, "Cumhurbaşkanı bilgisi haricinde böyle bir durumun olamayacağını herkes bilir" karşılığını verdi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın, HDP'nin yüzde 10 barajını geçemeyeceği yönünde değerlendirmesinin anımsatılması üzerine Kaplan, "Sayın Akdoğan rüya görmeye devam edebilir. Geldiğimiz zaman gümbür gümbür görecekler. HDP yüzde 10 barajını aşacak ama AK Parti 276 çoğunluğu aşamayacak, yazın buraya. Kendilerini dev aynasında görmeye başladılar" diye konuştu.

'KOALİSYON ORTAĞI OLUR MUSUNUZ?'
"Koalisyon ortağı olur musunuz?" sorusuna Kaplan, "O zaman koşulara bakılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın "400 milletvekili istiyorum" sözlerine ilişkin de Kaplan "550 de isteyebilir. İsteyecek diye melekler ona mı çalışacak? Çok uçtular. Ayar bilmiyorlar. Sana 400 milletvekili verecek aptal yurttaş topluluğu var mı bu ülkede? 400 vekil versinler her gün yesinler, çalsınlar, oynasınlar, millet de zulüm görsün. 400 milletvekilini kimse rüyasında görmesin" ifadelerini kullandı.
Kaplan, Hakan Fidan'ın MİT Müsteşarlığı'ndan ayrılmasının çözüm sürecini olumsuz etkilemeyeceğini kaydetti.
AA