Kaplan: Şerefli asker arıyorum!

Kaplan: Şerefli asker arıyorum!
Kaplan: Şerefli asker arıyorum!
BDP'li Kaplan'ın, "Yürekli, şerefli bir asker arıyorum orduda. Roboski katliamının emrini hangi siyasi verdi" sözleri Meclis'i karıştırdı

ANKARA - Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam başkanlığında toplanan Genel Kurul’da, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçeleri görüşülürken gerilim çıktı.
Milli Savunma Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 58 general, amiralin tutuklu olduğunu belirterek, “TSK’nın yüzde 60’ı terörist olarak yargılanıyor. Kardeşim siz ne yaptınız TSK’ya soruyorum? Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3 K, 5 K’ya karşı kasım kasım kasılan Kasımpaşa kabadayısı bir Başbakan’a onun hükümetine devirmeye kalkıyor, ne haddinize, Obama’ya sırtını yaslayan bir başbakan bütün generalleri esas duruşa çeker böyle” derken, “Bugün Sayın Bakan’ın arkasında oturan rütbelilerin, üniformalıların yarın ne olacağı, hayatı garanti değildir” diye konuştu.

Uludere’de yaşanan olaya değinen Kaplan, “Yürekli, şerefli bir asker arıyorum orduda. Roboski katliamının emrini hangi siyasi verdi, söz veriyoruz, Şırnaklılar olarak Uludereliler olarak komutanı da pilotu da affedeceğiz” sözü ise tartışma yarattı.


AKP 'Lİ ÜNAL: TERÖRİSTİ SORGULAMAYIN SONRA...


Söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Terörü ve teröristi hiçbir şekilde kınamayıp onun şerefini haysiyetini sorgulamayın, şerefli ve haysiyetli Türk Ordusuna buradan laf atma cesaretine bu kürsü dokunulmazlığıyla sahipseniz bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin büyüklüğünü ve o demokrasinin yüceliğini gösterir” diye konuştu.


CHP 'Lİ İNCE: MAKSADINI AŞTI...


CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de, “Şerefli Türk askeri arıyorum sözü maksadını aşmıştır. Bu Meclis’i şerefli Türk askerleri kurdu. Bu ülkede 12 Mart’ta, 12 Eylül’de bu ordu bize işkence yaptı, bizi hapse attı, bizim tırnaklarımızı söktü, bütün bunlar doğru, CHP’yi kapattı fakat bugün kin güdemeyiz, devletlerin yaşamında kin olmaz, oh olsun İlker Başbuğ’a denmez” diyerek konuştu.