Kaplan: Türkçe, ortak dilimizdir

Kaplan: Türkçe, ortak dilimizdir
Kaplan: Türkçe, ortak dilimizdir

Kaplan, Bayrakla, resmi dille, sınırlarla ilgili hiç bir problemimiz yok diye konuştu

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, bayrakla, resmi dille ve sınırlarla ilgili hiç bir sorunlarının bulunmadığını belirterek, "Türkçe ortak dilimizdir" dedi.

TBMM - BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü üyesi öğrencilerini kabul ederek sorularını yanıtladı. Kaplan, TBMM'nin Kürt sorununu çözmek gibi tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

30 yıldır devam eden çatışmalı sürecin Türkiye 'ye çok şey kaybettirdiğini ifade eden Kaplan, Türkiye'nin sınırlarının bütünlüğü içinde çözümden yana olduklarını söyledi. Kaplan, “Bayrakla, resmi dille, sınırlarla ilgili hiç bir problemimiz yok” diye konuştu. “Çok kültürlü, çok dilli Türkiye” anlayışının kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Kaplan, “Türkçe, ortak dilimizdir” diye konuştu.

Kaplan, “İnanın hiç bir siyasi parti , hiç bir güç 75 milyonu birbirinden ayıramaz. Biz eşit, özgürlükçü, adaletli bir ülkede yaşamak istiyoruz” dedi.

Kaplan, bir soru üzerine, Türkiye'nin Suriye'de taraf değil hakem olması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer taraf olursa bertaraf olur” ifadesini kullandı.

‘ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER TÜRKİYE’NİN AYIBI’
Kaplan, tutuklu milletvekillerine ilişkin soru üzerine de 8 parlamenterin tutuklu kalmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürdü. Özel yetkili mahkemelerin “Türkiye'nin ayıbı” olduğunu iddia eden Kaplan, “Türkiye'de adalet, kanayan yaradır” dedi.

Tutuklu milletvekillerinin mazbatayı aldıktan hemen sonra Meclis'te olmaları gerektiğini dile getiren Kaplan, gelen bir not üzerine toplantıya iki dakika ara verdi. Kaplan, döndükte sonra, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in aradığını ve yarın 9.30'da tutuklu milletvekilleriyle ilgili toplantıya çağırdığını bildirdi.

‘DARBELER SORUŞTURULMALI’
Kaplan, “28 Şubat soruşturmasına” ilişkin bir soru üzerine de “Darbeler soruşturulmalı ama özel yetkili mahkemeler tarafından yapılan soruşturmalar adaletli ve gerçekçi değil. 28 Şubat neden sadece hükümetle sınırlı tutuluyor? Ortada Akın Birdal'a sıkılan kurşunların müsebbipleri var. 1990'lardaki faili meçhuller var. Fırat'ın ötesi var. Özel yetkili mahkemeler, bu alanlara niye girmiyor?” diye sordu.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/1086013108601312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ?? - Dopchik

  Benim anlamadığım bu adamlar her defasında neden bizim dille sınırla bir problemimiz yok demek zorunda kalıyor arkadaş bu hiç mi dikkat çekmiyor??

  Ana Dilde Egitim ! - A21

  Neden bu kadar Allahin yarattigi dilden korkuluyor bir anlam veremiyorum.ben 20 yildir Rusyada yasiyorum bir kac ornek vermek istiyorum mesela Tataristan Cuvaslar baskirdistan nagay Turkleri cecenistan inguslar dagistanlilar vs.bunlara benzer daha bir cok millet var bunlarin anadilde okullari bayraklari cumhurbaskanlari otonomiler vs.bunlar Kokten kaldirdilarmi boldulermi Rusya federasyonunu tabiiki hayir bunlar oncelikle okulda kendi cocuklarina kendi anadilini ogretiyorlar daha sonra Ruscayi ne kadar guzel. Ana dil ulkeyi buler diyen zihniyetler utanmalilar cok cahiller.bence asil bu tur zihniyetleri tasiyanlar vatani bolmek isteyenlerdir bence.

  sayın Neşat Olağan... - uyusuk

  Lütfen bir daha okuyun kharon rumuzlu şahsiyetin yazdıklarını... Siz keryil rumuzlu yorumcudan örnek veriyorsunuz!!!

  .... - earth

  Haraydin, "bilingual education in USA" diye bir arastir bakalim, hangi yilda, ve Amerikanin hangi eyaletlerinde iki dilde egitim yayginlasmaya baslamis.Ogren, ve sonra yorum yap. Kharon, haraydin ve germini gibi yorumcular zaten atip tutmaktan baska bir sey yaptiklari yok...

  .... - earth

  Su baska ulkeler hakkinda cok bilmis kisilerin yorumlarindan sIkIldim artik. Neymis efendim, Amerika da cok kulturluymus, ama tek resmi dil varmis, o da Ingilizce. Hayir 6 senedir Amerika da yasiyorum, burayi bilmezsem inanacagim. Amerika da ortak dil ingilizce olabilir ama tek resmi dil ingilizce degildir. Mesela, Ispanyolca ikinci yaygin konusulan bir dildir ve bu dil ayni zamanda resmidir. Devlet ile ilglili butun islemlerde Ispanyolca dili de kullanilir. Bir formun bir tarafi ingilizcedir, diger tarafi ispanyolcadir. Ispanyollarin yogun yasadigi yerlerdeki devlet dairelerinde yada halkla temasda bulunan sirketlerde (mesela bankalarda) ispanyolca bilmek sarti genelde aranir is basvurularinda. Cinlilerin ve Hintlilerin yogun yasadigi yerlerde de bu yayginlasiyor Amerika da. Haraydin gibi sahisa soyluyorum, ogrensin. Amerika da iki dilde egitim veren ilkogretim ve lise gibi okullar cok yaygin.

  Doğruya doğru demek - savassarioglu

  Bir insanı sevmek zorunda değilsiniz, hatta onun terörist olduğunu düşünebilirsiniz ama bu, doğru söylediğinde dahi ona karşı çıkmanızı gerektirmez. Karşı olanların, Sn Kaplan'ın hangi sözüne ve hangi nedenle karşı olduklarını merak ediyorum doğrusu.

  gunesekosan ve kharon aynı daldalar aslında - Neşat Olağan

  güneşekoşan rumuzlu yorumcu kharon rumuzlu yorumcuyu yanlış anlamış bence, çünkü khanor, anadilin, yani Kürtçe'nin mahkemelerde kullanılmasından yana görüşünü analizle ispatlamaya çalışıyor. Kharon'un şu cümlesi "...anadil olmayan bir dilde savunma yapmaya zorlanmak savunma hakkının ihlalidir..." çok yerinde bir tespittir. Dolayısıyla güneşekoşan rumuzlu yorumcunun "... Bu yüzden mahkemede verilen Kürtçe ifade dayatmasını anlamaya çalışmak gerek..." demesi, kharon'a verilecek yanıt değil, aslında ikisi de aynı şeyleri farklı ifade etmiş. Saygılarımla