Kara ordusu Büyükanıt'ın

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı, emekliye ayrılan orgeneral Aytaç Yalman'ın yerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atadı.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur ise yerini orgeneral Fevzi Türkeri'ne devredecek. 12 subay ve astsubay disiplinsizlikten atıldı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - 2 Ağustos Pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında başlayan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı dün tamamlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni komuta kademesinin şekillendiği toplantıda alınan kararlar, sabah Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in
onayının ardından açıklandı.
Şûra kararlarına göre 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 45 albay general ve amiralliğe terfi etti. 42 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılırken, aralarında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur ve 3. Ordu Komutanı Orgeneral Oktar Ataman'ın da bulunduğu 45 general ve amiral emekliye ayrıldı.
Orgeneral sayısı azaldı
Üç orgeneralin 30 Ağustos itibarıyla emekli olmasına karşın iki korgeneral orgeneralliğe terfi etti. Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki orgeneral sayısı 14'e düştü.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Jandarma Genel Komutanlığı'na da 2. Ordu Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri getirildi.
MGK'ya sivil sekreter
Kararlar doğrultusunda orgeneral Büyükanıt'tan boşalan 1. Ordu Komutanlığı'na Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, orgeneral Ataman'dan boşalan 3. Ordu Komutanlığı'na NATO'nun yeniden yapılanması çerçevesinde lağvedilen NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, orgeneral Tolon'dan boşalan Ege Ordu Komutanlığı'na orgeneralliğe terfi ettirilen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Sebahattin Işık Koşaner, Orgeneral Türkeri'den boşalan 2. Ordu Komutanlığı'na MGK Genel Sekreteri Orgeneral Şükrü Sarıışık atandı.
MGK Genel Sekreteri'nin bu yıl ilk kez, AB çerçevesinde sivil olmasından dolayı temsili orgeneralliğe yükseltilen EDOK Komutanlığı'na orgeneralliğe terfi ettirilen KKK Denetleme ve Değerlendirme Başkanı İsmail Koçman atandı.
Geçen yıl uzatma alan 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Köksal Karabay ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı havacı Korgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun görev süreleri birer yıl daha uzatıldı. Görev süresi dolacak olan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'nın yerine Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Faruk Cömert'in, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in yerine de Donanma Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nun getirilmesi bekleniyor.
2006 hesapları
Geçen yıl 1. Ordu Komutanı olan orgeneral Büyükanıt'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilmesiyle Genelkurmay Başkanlığı için şansının yükseldiği belirtiliyor. Orgeneral Büyükanıt'ın 2006'da orgeneral Hilmi Özkök'ten boşalacak Genelkurmay Başkanlığı'nın tek adayı olduğu ifade ediliyor.
Geçen yıl Genelkurmay 2. Başkanlığı'na getirilen orgeneral İlker Başbuğ'un da Büyükanıt'ın 2006 sonrası iki yıl Genelkurmay Başkanlığından sonra bu görev için isminin öne çıktığı belirtiliyor. Başbuğ'un 2008'de Genelkurmay Başkanı olabilmesi için gelecek yıl kıta görevine çıkması ve bu görevin de seneye emekli olacak olan orgeneral Tolon'dan boşalacak 1. Ordu Komutanlığı olması bekleniyor.
12 askere ihraç
Şûrada 12 subay ve astsubayın disiplinsizlik gerekçesiyle TSK'yla ilişkisi kesildi. Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, AKP iktidarında her yıl olduğu gibi bu yıl da ihraçlara şerh koyduğu belirtildi. Erdoğan ve Gönül, verilen ihraç kararlarına 'temyiz hakkı saklıdır' şeklinde şerh koydu.
Çuval olayı götürdü
Haziran 2003'te Süleymaniye' de ABD askerlerince 11 Türk askerinin başına çuval geçirilmesi iki generalin başını yedi. Süleymaniye baskınında Özel Kuvvetler Komutanı olan ve geçen yıl Milli Güvenlik Akademisi Komutanlığı'na çekilen tümgeneral Sadık Ercan ile Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Hüseyin Göksu kadrosuzluktan emekliye sevk edildi.Yeni komuta kademesi
Genelkurmay Başkanı: Orgeneral Hilmi Özkök
Kara Kuvvetleri Komutanı: Orgeneral Yaşar Büyükanıt
Deniz Kuvvetleri Komutanı: Oramiral Özden Örnek
Hava Kuvvetleri Komutanı: Orgeneral İbrahim Fırtına
Jandarma Genel Komutanı: Orgeneral Fevzi Türkeri
1. Ordu Komutanı: Orgeneral Hurşit Tolon
2. Ordu Komutanı: Orgeneral Şükrü Sarıışık
3. Ordu Komutanı: Orgeneral Orhan Yöney
Ege Ordu Komutanı: Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner
Genelkurmay 2. Başkanı: Orgeneral İlker Başbuğ
KKK Kurmay Başkanı: Orgeneral Fethi Remzi Tuncel
Donanma Komutanı: Oramiral Yener Karahanoğlu
Harp Akademileri Komutanı: Orgeneral Faruk Cömert
KK Eğitim Doktrin Komutanlığı: Orgeneral İsmail Koçman


TSK'da terfi edenler
Kara Kuvvetleri
 • Orgeneralliğe yükselenler: Sebahattin Işık Koşaner, İsmail Koçman.
 • Korgeneralliğe yükselenler: Aslan Güner, Hasan Memişoğlu, Selahattin Uğurlu, Hayri Kıvrıkoğlu, Hüseyin Nusret Taşdelen.
 • Tümgeneralliğe yükselenler: Tevfik Özkılıç, Raif Akbaş, Reha Taşkesen, Mehmet Emin Alpman, Mehmet Taş, Mehmet Eröz, Tuncay Çakan, Yurdaer Olcan, Necmettin Baykul, Uğur Uzal, Adem Huduti, Orhan Özlü.
 • Tuğgeneralliğe yükselenler: Erdal Öztürk, Hüseyin Şentürk, Ferit Güler, Fikret Salih Tolungüç, Alpaslan Erdoğan, Bahadır Uçkan, İzzet Ocak, Ömer Paç, Sezai Bostancı, Bekir Memiş, Aydın Semerci, Tahsin Tank, Mehmet Daysal, Metin İyidil, Birol Erdem, Ünal Akbulut, Uğur Tarık Özkut, Ahmet Kemal Emren, Muharrem Yavaş, Mehmet Tevfik Bedük, Atakan Altıparmak, Şahin Tarlan, Orhan Köprü.
  Deniz Kuvvetleri
 • Koramiralliğe yükselen: Şevki Erdal Bucak.
 • Tümamiralliğe yükselenler: Recep Bülent Bostancıoğlu, Cemal Parlakoğlu, Mehmet Tayfun Uraz.
 • Tuğamiralliğe yükselenler: Mustafa Şems Aktuğ, Ramazan Cem Gürdeniz, Fikret Güneş, Ahmet Serdar Akınsel, Doğan Bozkurt, Hasan Uşaklıoğlu, Mustafa Hilmi Orhon.
  Hava Kuvvetleri
 • Korgeneralliğe yükselenler: Yılmaz Oğuz, Mehmet Yalçın Kaya.
 • Tümgeneralliğe yükselenler: Abidin Ünal, Mehmet Veysi Ağar, Akın Öztürk, Şirin Ünal.
 • Tuğgeneralliğe yükselenler: Mehmet Şanver, Atilla Gülan, Muzaffer Ok, Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Sinan Şanlı, Nedim Güngör Kurubaş, Mehmet Yılmaz Erdoğan, Osman Kapani Aktaş.
  Jandarma
 • Korgeneralliğe yükselen: İbrahim Açıkmeşe.
 • Tümgeneralliğe yükselenler: Osman Eker, Mehmet Tayfun Yıldız.
 • Tuğgeneralliğe yükselenler: Mustafa Kemal Alataş, Faik Canbolat, Mehmet Çörten, Selahattin Yıldırım.
  GATA
 • Tuğgeneralliğe yükselen: Ersoy Işık.
 • Tuğamiralliğe yükselen: Cemil Turgut Tufan.
  Askeri Yüksek İdare Mahkemesi
 • Tuğgeneralliğe yükselen: Hıfzı Çubuklu.


  Süresi uzatılanlar
  Kara Kuvvetleri
 • Korgeneraller: Köksal Karabay, Ömer Keçecigil, Engin Alan.
 • Tümgeneraller: Osman Doğu Silahçıoğlu, Eyüp Kaptan, Nejat Berk,
  Ali İhsan Gülcihan, Yalçın Ataman, Nejat Müldür, Fikri Gönültaş.
 • Tuğgeneraller: Mehmet İhsan Öngün, Ahmet Aydın İnağ, Ümit Kalender, Tayyar Elmas, Hamit Tekkanat, Orhan Akbaş, Celalettin Kalkan, Ali Erdinç, Ahmet Berberoğlu, Gafur Aksu.
  Deniz Kuvvetleri
 • Koramiraller: Muzaffer Metin Ataç, Şükrü Taner Ezgü.
 • Tuğamiraller: Arif Vehbi Alpman, Necati Kurt, Hüseyin Yalçın
  Kavukçuoğlu, Mehmet Ali Çınar.
  Hava Kuvvetleri
 • Korgeneral: Aydoğan Babaoğlu.
 • Tümgeneraller: Süleyman Şevket Dingiloğlu, Murat Bulgan, Volkan Tiryakiler.
 • Tuğgeneraller: Ridvan Ulugüler, Ahmet Dinçyürek, Taylan İnce, Mehmet Ali Bülent Tuzcu.
  Jandarma
 • Tuğgeneraller: Mecit Korkut, Kadir Ali Esener, Kemal Bayalan.
  GATA
 • Tuğgeneraller: Erdal Gökçay, Ali Haluk Kaptan, Mehmet Zeki Bayraktar.
  Askeri Yargıtay
 • Tuğamiral: Ferhat Ferhatoğlu.
  Askeri Yüksek İdare Mahkemesi
 • Tuğgeneral: Erol Alpar.