Karabay: Çuval olayında hata yok

Bu yılki Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) görev süresi bir yıl uzatılan, ancak emekliliğini isteyen Üçüncü Kolordu Komutanı Korgeneral Köksal Karabay, görevini devretti. Karabay, "Asla kırgın, küskün, üzgün, süzgün değilim. Aksine mutlu ve gururluyum.

İSTANBUL - Bu yılki Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) görev süresi bir yıl uzatılan, ancak emekliliğini isteyen Üçüncü Kolordu Komutanı Korgeneral Köksal Karabay, görevini devretti. Karabay, "Asla kırgın, küskün, üzgün, süzgün değilim. Aksine mutlu ve gururluyum. TSK'ya kalpten bağlılığım onurla ömür boyu sürecektir" diye konuştu.
Korgeneral Köksal Karabay, dün Ayazağa'daki 3. Kolordu Komutanlığı'nda düzenlenen törenle görevini Korgeneral Ethem Erdağı'ya devretti. Devir-teslime Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da katıldı.
4 Temmuz 2003'te ABD askerlerinin Irak'ta özel kuvvetler mensubu 11 subay ve astsubayın başına çuval geçirdiği 'Süleymaniye baskını' sırasında, Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevini yürüten Karabay, gazetecilere bu konuda yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Süleymaniye'de bir olay oldu. Oradaki TİM görevlisi arkadaşlarımız kahramanca görev yapmışlardır. Olaydan önce de, olaydan sonra da... Olayın detaylarını açıklama yetkisine sahip değilim. Ancak bu kadar söylüyorum. Özel Kuvvetler Komutanı'nın hiçbir günahı yok. İddia ediyorum, benim de hiçbir hatam, günahım yoktur. Eğer 'Karabay'ın şöyle bir hatası var' diyebilen varsa, somut
olarak ortaya koysun. Ben buna hazırım. Bir gazetede bana atfen 'Ben Türkiye'yi savaşa mı soksaydım' cümlesi kullanıldı. Böyle bir laf söylemedim."
'Emekliliği ben istedim'
Karabay yerine atanan korgeneral Erdağı'ya görevinde başarılar dileyerek, "Bildiğiniz gibi bu yılki Askeri Şûra'da, görev süremin 1 yıl uzatılmasına karar verilmiştir. Ancak 1 Eylül 2004 tarihinden itibaren emekli olmak üzere müracaat ettiğimden, bu törenin muvazzaf askerlik hayatımın son töreni olacağı için, bu vesileyle sizlere veda etmek istiyorum. Bir söz vardır, 'Memlekete kimin daha çok faydası dokunacaksa Allah ona nasip etsin'" dedi.