Karaca: Din kanalı gerekli

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın geçen yıl ulusal ölçekte başlattığı, ancak bu yıl uluslararası boyuta taşıdığı Dini Yayınlar Kongresi'nin ikincisi Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda başladı.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı'nın geçen yıl ulusal ölçekte başlattığı, ancak bu yıl uluslararası boyuta taşıdığı Dini Yayınlar Kongresi'nin ikincisi Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda başladı. Kongrede son dönemde özel televizyonlarda yayınlanan dini diziler tartışıldı.
RTÜK Başkanı Fatih Karaca, Diyanet'in de görüşü alınarak yapılan dini içerikli filmlerin TRT'de gösterilmesi gerektiğini söyledi. Karaca yayımların genellikle reyting kaygısıyla yapıldığını kaydetti. Reytingin sadece ticari bir ölçüm olduğunu ve sosyal içerikli olmadığını söyleyen Karaca, dini yayımların herkesin izleyebileceği saatlerde yer almadığını belirtti. Buna tepki olarak halkın da televizyonlarda yayımlanan bazı dini mesajlar veren gizemli dizilere yöneldiğini anlatan Fatih Karaca, bu dizilerde Diyanet İşleri Başkanlığ'ının görüşünün alınmadan sadece rating kaygılarıyla yapıldığını anlattı. Karaca, burada TRT'ye de görev düştüğünü ifade ederken, vatandaşların ekran başında olduğu vakitlerde dini içerikli dizi yayınlamasını ve özellikle TRT'nin bir kanalını bunun için
ayırmasının önemli olabileceğini savundu.