Karayalçın Ankara adayı

SHP lideri Murat Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını şöyle açıkladı: "Diğer partiler satranç oynar gibi bekliyor. Ben 'Şah' diyerek aday oluyorum."

ANKARA - SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, AKP ve CHP'nin, seçimlere kısa bir süre kala 'hamle yapmaksızın' adaylarını açıklamamalarını eleştirerek, "Artık bu oyunun sonuna gelinmelidir. Sayın Melih Gökçek bu iyiliğimi unutmasın. 'Şah' diyorum ve adaylığımı açıklıyorum" dedi.
CHP ile yapılan görüşmelerden sonuç alamayan Karayalçın, SHP Parti Meclisi'nin Büyükhanlı Oteli'nde yapılan toplantısı öncesinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde daha önceki seçimlerden farklı olarak yalnızca adayların isimleri üzerinde durulduğuna dikkat çeken Karayalçın, SHP dışındaki hiçbir partinin yerel yönetimlere dönük hazırlığı olmadığını iddia etti. Seçimlere 37 gün kala adayların hâlâ belirlenmediğine işaret eden Karayalçın AKP ve CHP'yi suçlayarak, "Bir tür satranç oynanıyor. Kuralları tam belli olmayan bir oyun oynanıyor. Partiler duruyor, hamle yapmaksızın bekliyor. Satranç oyununu sürdürüyorlar. Belediye başkanlığına bugüne kadar aday olan tek siyasi parti başkanı benim. SHP olarak siyasi görevler arasında bir hiyerarşi olmadığını düşünüyoruz" dedi.
'Erdoğan Ankara'yı ilkel buluyor'
Siyasi kaderi ve Ankara'ya olan sevgisinin kendisini bir kez daha Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı noktasına getirdiğini belirten Karayalçın, şöyle devam etti:
"Ankara cumhuriyetçiliğin simgesidir. Ankara için her türlü bireysel mülahazayı bir kenara bırakmaya hazırım. Ankara, 10 yıldır haksız, halksız, plansız yönetilmektedir. Bunun suçlusu ve sorumlusu Melih Gökçek'tir. Birkaç gün önce AKP'li İçişleri Bakanı, AKP'li Melih Gökçek için altı soruşturma açtı. AKP'li Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok 10 yıldır Ankara'da hiçbir projenin yapılmadığını, bir metre ray döşenmediği, tamamlanan projelerin de bir önceki yönetimden kaldığını söyledi. İki ay önce Başbakan Erdoğan bir demecinde, Ankara'yı ilkel bulduğunu söylemişti. Bu ilkellik Ankara'nın yönetimindedir. Bu ilkellik mutlaka gidecek, çağdaş bir yönetim gelecektir."
'CHP önerilerimi reddetti'
Ankara'da 1994, 1999 seçimlerinde yaşanan olumsuzlukların bir kez daha yaşanmaması için her türlü özveriye hazır olduğunu belirten Karayalçın,
"CHP'deki dostlarımla görüşmelerimiz oldu. Geldiğimiz noktada, CHP'li dostlarımız, SHP'den istifa ederek CHP listesinden aday olmamı istemektedir. Benim partimden istifa etmem, arkadaşlarımı bırakmam söz konusu değil. Her şey makam, koltuk, kırmızı plaka mı?" diye sordu.
CHP'ye "Bağımsız aday olayım", "CHP listesinden bağımsız aday olayım",
"CHP aday çıkarmasın benim adaylığımı desteklesin", "CHP büyükşehir için aday çıkarsın, metropol ilçeleri birlikte belirleyelim" diye dört öneri getirdiğini anımsatan Karayalçın, ancak hiçbirinin kabul edilmediğini söyledi.
Karayalçın adaylığını "Sosyal demokrat inancımla, cumhuriyetçi coşkumla Ankara için adayım. AKP'yi Ankara'dan başlayarak yeneceğiz" ifadesiyle açıkladı.