Karayalçın: Ön seçim istiyoruz

Karayalçın: Ön seçim istiyoruz
Karayalçın: Ön seçim istiyoruz
CHP İstanbul İl Başkanlığına atanan Murat Karayalçın milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesini istediklerini belirterek " İstanbul'da 4 milyon evin kapısını çalacağız" dedi.

RADİKAL- CHP İstanbul İl Başkanlığına atanan Murat Karayalçın, yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kendisine danışmanlık yapacak isimleri bugün bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttı. Karayalçın seçim hazırlıklarını da anlattı. 40 kişilik yeni il yönetim kurulunda 12 kadın yönetici bulunuyor. Aralarında Eski Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ve Sanatçı Emre Saltuk'un bulunduğu 7 isim de Karayalçın'a danışmanlık yapacak.

"4 MİLYON EVİN KAPISINI ÇALACAĞIZ"


CHP İstanbul İl Örgütü olarak temel amaçlarının 7 Haziran genel seçimlerinde İstanbul'dan birinci parti olarak çıkmak olduğunu söyleyen Karayalçın, "4 Milyon konutun kapısını çalacağız. 10 Milyon seçmenin elini sıkacağız. 1800 okulda kurulacak 32 bin sandığa sahip çıkacağız" dedi.


"230 BİN ÜYEMİZ VAR"


İstanbul'da 230 bin üyeleri olduğunu hatırlatan CHP İl Başkanı Murat Karayalçın, " Üyelerimizin 80 bini kadın, 30 bini genç. CHP Tüm ilçelerinde var olan 936 mahallenin tümünde örgütlenmiş bulunmaktadır. Sandıkların yüzde 60'ında örgütlenmemizi tamamladık. En kısa sürede bunu yüzde yüze çıkaracağız. İl örgütü 40 bin gönüllüyü hazırlamaktadır. Evlere gireceğiz. Hemşerilerimizle evlerinde görüşeceğiz. CHP'nin seçim bildirgesini İstanbulluların onayına sunacağız" diye konuştu.


"İSTANBUL HEDEFLERİ"


CHP'nin sosyal demokrat bir parti olduğunu söyleyen Karayalçın, İstanbul'daki hedeflerini üç başlık altında topladıklarını, bunların; "yoksullukla mücadele", "Depreme karşı hazırlık" ve "Rant politikalarıyla mücadele" olduğunu söyledi.


"ADAYLARIN ÖN SEÇİMLE BELİRLENMESİNİ İSTİYORUZ"


Aday belirleme sürecinde dileklerinin ön seçim olduğunu söyleyen Karayalçın, " Temel dileğimiz, İstanbul'daki adaylarımızın ön seçim yoluyla belirlenmesidir. Tüzüğümüz, bir bölüm adaylarımızın merkez yoklamasıyla belirleneceğini öngörmektedir. Merkez yoklamasıyla belirlenecek adaylarımızın dışındaki tüm adaylarımızın, ön seçim yoluyla belirlenmesini istiyoruz. O doğrultuda öyle bir uygulamanın yapılacağı inancıyla hazırlıklarımızı yapıyoruz" diye konuştu.


"CEMAATLE İŞBİRLİĞİ YOK"


Bir soru üzerine CHP'de yaşanan istifalarla ilgili bir yorumda bulunmak istemediğini söyleyen Karayalçın, cemaatle CHP'nin işbirliği yaptığı iddialarına da tepki göstererek, "CHP'nin hiçbir cemaatle işbirliği yapması söz konusu değildir "dedi.


"SEN BİR TÜRKİYE 'Yİ YÖNET BAKALIM"


Şişli Belediyesi'nde yaşananlarla ilgili savcılık soruşturmasının sürdüğünü bu konuda gerekli özürü dilediklerini söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, " AKP yöneticileri devlet içinde paralel bir devlet olduğunu söylemekteler. Böyle bir devlet yönetimi olur mu? Bir devlet var, içinde paralel bir devlet var. Bir bölgesinde başka bir devlet var. Ondan sonra AKP yöneticileri ve sayın Başbakan kalkıp diyecekler ki, 'Şişli'yi yönetemiyorsunuz'. Sen bir Türkiye'yi yönet bakalım" dedi.


"ADAYLAR ÖNCE CHP'YE ÜYE OLMALI"


CHP Merkez Yönetiminin CHP'li olmayan bazı isimleri İstanbul'dan aday göstermesi konusunda bir tepkisi olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Karayalçın, "Biz ön seçim istiyoruz. CHP'nin aday olacak kişilerin CHP'ye üye olmasını istiyoruz. Kim CHP'den milletvekili adayı olmak istiyorsa, onların CHP üyesi olması gerekir. CHP üyesi olması demek CHP'nin programını benimsemek demektir. Yani sosyal demokrat olmak demektir. Eskiden hiç oy vermemiş olabilirler, eskiden bir başka siyasi tercihleri de olabilir. Bugün itibariyle insanlar CHP'ye üye olarak Sosyal Demokrasiyi benimsediklerini söylüyorlarsa biz de bundan mutluluk duyarız" ifadesini kullandı.


CHP'YE DAVET ETTİ


CHP'nin ideolojisinin 3 ayağa dayandığını söyleyen Murat Karayalçın, "Ayaklardan birisi Cumhuriyetimiz temel değerleridir. İkincisi Sosyalist Enternasyonalin ilkeleridir. Üçüncü ayak da Anadolu ve Trakya'nın tarihi ve felsefi değerleridir. CHP ideolojisi bu üç kaynaktan beslenmektedir. Bu Türkiye'nin kurtuluş reçetesidir. O nedenle ben bütün yurttaşlarımı bu güçlü çatı altında toplanmaya davet ediyorum" diye konuştu.


YENİ YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU


CHP İstanbul İl Teşkilatı'nın yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: İl Sekreteri Şerdil Dara Odabaşı, İl Saymanı Mehmet Diribaş, İl Bilişim Sorumlusu Tayfun İşbilen, İl Eğitim Sekreteri Yıldırım Öztürk, Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fuat Keskin, 1. Bölge Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Cihat Işık, 2.Bölge Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ali Mutlu Köylüoğlu, 3. Bölge Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Oğuz Soydan, Şükran Akyol, Özlem Alıcı, Hatice Almaca, Ekrem Arslan, Mehmet Aslan, Esma Tülin Candemir, Cemal Coşkun, Veli Coşkun, Barbaros Dinçer, Şeyma Dumrul, Ergün Egin, Nazan Ekinci, Semra Engin, Ferhat Epözdemir, Yusuf Erciyas, Esin Güneş Erkonak, Sacit Eyüpoğlu, Ali Fatinoğlu, Ülkü Güdük, Alihaydar Kahraman, İlhan Koç, Serhan Kotil, Emrah Köksal, Zeynep Gönenç Parmaksızoğlu, Çağdaş Murat Sabancı, Mehmet Sevim, Hüseyin Sınırtaş, Nimet Elif Uluğ, Yasemin Ulusan, Ali Rıza Yıldırım, Sait Yılmaz.


KARAYALÇIN'IN DANIŞMAN KADROSUNDA TANIDIK İSİMLER


Karayalçın, il başkanlığında yeni bir uygulama da başladı. Buna göre Karayalçın'a danışmanlık yapacak yedi isim belirlendi. Aralarında kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin yer aldığı danışman listesi de şöyle: Dış ilişkiler Danışmanı Eski Büyükelçi Ünal Çeviköz, Kültür Danışmanı Sanatçı Emre Saltuk, İktisat Danışmanı Eski Gelirler Genel Müdürü Mehmet Rastgelenler, İmar Danışmanı Mimar Doğan Hasol, Proje Danışmanı Cihan Altınöz, İdeoloji Danışmanı Yunus Emre ve Danışman Ümran Göçen.

Özgür ALTUNCU - Taner YENER / İSTANBUL/DHA