Karayalçın: Sevgi ittifakıyız

SHP, DEHAP, ÖDP, EMEP, SDP ve Özgür Parti'nin oluşturduğu
'Demokratik Güçbirliği'nin büyükşehir, ilçe ve belde belediye başkan adayları dün tanıtıldı.

İSTANBUL - SHP, DEHAP, ÖDP, EMEP, SDP ve Özgür Parti'nin oluşturduğu
'Demokratik Güçbirliği'nin büyükşehir, ilçe ve belde belediye başkan adayları dün tanıtıldı. Toplantıda konuşan SHP Genel Başkanı ve Ankara büyükşehir belediye başkan adayı Murat Karayalçın, ittifakın Türkiye'nin önemli siyasal güçlerini rahatsız ettiğini ileri sürdü.
'Yanımıza gelsinler'
AKP'nin bu birliktelikten rahatsızlık duymasını doğal karşıladığını belirten Karayalçın, ancak sol partilerin rahatsızlık duymasını üzüntüyle karşıladığını söyledi. Karayalçın, "Bizden korkmasınlar. Burası korku odağı değil, sevgi kucağı. Korkunun ecele faydası yok. 29 Mart'tan sonra da yanımıza gelsinler. Hiçbir parti bir diğerinin önünde ya da arkasında değil. Hepimiz yan yanayız. Hele SHP'nin bir başka partinin arkasında durması, kendisini saklaması gibi düşüncesi olamaz" dedi.
AKP'nin hükümet olarak sahip olduğu maddi olanakları yurttaşların kararlarını etkileyecek şekilde kullandığını ileri süren Karayalçın, daha önce ANAP'ın yaptıklarını anımsattı: "Bundan 15 yıl önce de başka bir parti tek başına iktidar iken, 1989 yerel seçimlerinde aynı anlayışa sığındı ve 'Eli kolu bağlı belediye başkanları istemiyorsanız, bize oy verin' demişti. İstanbullular, Türkiye korkmadı. Yine korkmayacak."
"Benim memurum işini bilir" sözünü de eleştiren Karayalçın, şunları söyledi: "Türkiye'de yasalar neyse herkese onu uygulayacaksın. Hem iş yapıp, hem ahlaklı olma imkânı yok mu? Ancak sağcılar ikisini bir arada yapamaz. Biz hem iyi ahlaklı oluruz hem projeler üretiriz."